Subiect "Pensionare anticipata cadru didactic" Deschis de Elena Preda la data: 01/20/2020 1:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata cadru didactic
Scris de: Elena Preda la data: 01/20/2020 1:46pm
Gen:feminin
Data nasterii:19.11.1961
Stagiul de cotizare:neintrerupt de la 1 sept 1980 pana in prezent
Alte date:cadru didactic. Nu am stagii de asimilare
Intrebare:conform actualei legi a pensiilor, privind conditiile de pensionare anticipata,am inteles ca (in cazul meu) data este ianuarie 2021. Ma pot pensiona anticipat in timpul anului scolar 2020-2021, la data respectiva?
Daca lucrez pana la sfarsitul anului scolar, la 31 august si depun atunci dosarul de pensionare, beneficiez de pensie anticipata fara penalizare?
Am inteles ca de la 1 sept 2021 pensia anticipata va fi cu penalizare si nu doresc acest lucru , dupa 40 de ani de predare neintrerupta.
Astept raspuns. Multumesc!
Re: Pensionare anticipata cadru didactic
Scris de: la pensie la data: 01/20/2020 2:52pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala , diminuata. Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata atunci cand realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 5 luni adica in 01 februarie 2021 daca lucrati pana atunci.
Cadrele didactice se pot pensiona, in timpul anului scolar, cu orice tip de pensie, numai cu avizul inspectoratului scolar.
In ceiace priveste prevederilor legii noi a pensiilor 127/2019 in privinta pensiei anticipate, nu trebuie sa va ingrijorati deoarece se vor schimpa numai denumirile.
Adica in cazul dv la data de 01 septembrie 2021 daca aveti stagiul total de cotizare mai mare de 40 ani si 5 luni veti beneficia de pensie nediminuata dar in loc sa se mai numeasca anticipata, nediminuata, ca acum, se va numi pensie pentru limita de varsta care este deasemeni nediminuata..
Re: Pensionare anticipata cadru didactic
Scris de: preda elena la data: 01/21/2020 5:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: multumesc pt raspunsul prompt. un an bun va doresc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1