Subiect "Grupă" Deschis de Faghiean Vasile la data: 01/25/2020 1:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupă
Scris de: Faghiean Vasile la data: 01/25/2020 1:21pm
Gen:
Data nasterii:26-11-56
Stagiul de cotizare:32,5
Alte date:8 ani gr 2
Intrebare:Îmi cer scuze că revin și vă deranjez, dar nu sunt total convins- dacă am 32,5 ani plus 2,8 ani de la gr-2 ași face 35-nu!? că mi-ați zis să complectez cu șase luni stagiul de 35, cum e corect? sau cum să procedez? vă mulțumesc foarte mult și îmi cer scuze pt deranj.
Re: Grupă
Scris de: Aurel la data: 01/25/2020 3:38pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dumneavoastra faceti o confuzie.
Exista doua aspecte de kuat in calcul la grupa:
1 Stagiul de cotizare suplimentar ce se acorda pentru grupa, stagiu care a ramas de 3 luni pe an pentru grupa II

2 Reducerea varstei de pensionare pentru grupa, reducere care este de 4 luni pe an.

Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare trebuie sa aveti stagiul complet de corizare, adica 35 de ani.

De aceea este scris:
"Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 34 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti..."
Re: Grupă
Scris de: GicaH la data: 01/26/2020 4:04am
Aurel :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Dumneavoastra faceti o confuzie.
Exista doua aspecte de kuat in calcul la grupa:
1 Stagiul de cotizare suplimentar ce se acorda pentru grupa, stagiu care a ramas de 3 luni pe an pentru grupa II

2 Reducerea varstei de pensionare pentru grupa, reducere care este de 4 luni pe an.

Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare trebuie sa aveti stagiul complet de corizare, adica 35 de ani.

De aceea este scris:
"Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 34 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti..."


Pentru 8 ani întregi de grupa a doua aveți dreptul la 3 luni/an întreg de stagiu suplimentar, în total 2 ani, dar neavând stagiu complet de cotizare reducerea de 4luni/an întreg, total 2 ani și 8 luni, nu vi se aplica, decât în momentul când depășiți Stagiul complet de cotizare, care este de 35 ani, deci mai aveți de lucrat 6 luni.
Re: Grupă
Scris de: la pensie la data: 01/26/2020 9:23am
Explcatiile domnilor Aurel si Gica (pentru care le multumim) sunt corecte si corespund cu raspunsul nostru anterior.
Speram ca acum ati inteles.
Re: Grupă
Scris de: Faghiean la data: 01/26/2020 7:15pm
Gen:
Data nasterii:26-11-56
Stagiul de cotizare:32,5
Alte date:8-gr-2
Intrebare:Vă mulțumesc mult!!!acum sunt pensionat pe caz de boală gradul trei! dar cine mă angajează? că am mai încercat ,dar... mai am câteva luni până în Mai, sper atunci să pot ieși?! vă mulțumesc mult.
Re: Grupă
Scris de: Nicolae Ioana la data: 01/27/2020 1:57am
Faghiean :
Gen:
Data nasterii:26-11-56
Stagiul de cotizare:32,5
Alte date:8-gr-2
Intrebare:Vă mulțumesc mult!!!acum sunt pensionat pe caz de boală gradul trei! dar cine mă angajează? că am mai încercat ,dar... mai am câteva luni până în Mai, sper atunci să pot ieși?! vă mulțumesc mult.


Daca ai grupa,de ce trebuie sa ai si stagiul complet de cotizare??? Daca se completeaza stagiu de cotizare complet,inseamna ca nu se mai beneficiaza de reducerea varstei datorita grupei .
Re: Grupă
Scris de: la pensie la data: 01/27/2020 3:57am
Pentru domnul Faghiean
Regretam ca dv nu dati datele necesare pentru a va face noi analiza si puneti numai intrebari mai putin relevante pentru dv. Noi nu putem verifica arhiva pentru fiecare mesaj pe care l-am primit.
In cazul dv abia acum cand ati precizat ca aveti pensie de invaliditate am verificat arhiva si am gasit un mesaj al dv din noiembrie 2018 in care precizati un stagiu de cotizare aproximativ cu cel actual.
Perioada pensiei de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare si se cumuleaza stagiului de cotizare care se ia in calculul reducerii varstei de pensionare. Deci daca in afara de stagiul de cotizare de 32 ani si 6 luni mai aveti o perioada de minimum 6 luni acesta se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare.
In aceste conditii pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta
Re: Grupă
Scris de: la pensie la data: 01/27/2020 4:03am
Pentru doamna Nicolae
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare in grupa de munca se pune conditia realizarii stagiului complet de cotizare.
Re: Grupă
Scris de: Faghiean Vasile la data: 01/28/2020 6:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulțumesc mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1