Subiect "Pensia minima sau indemnizatie sociala" Deschis de Pantea C. la data: 01/27/2020 9:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia minima sau indemnizatie sociala
Scris de: Pantea C. la data: 01/27/2020 9:03am
Gen:masculin
Data nasterii:1993
Stagiul de cotizare:0
Alte date:diagnostic de la 3 ani cu codurile: G40, F70, F91, G80 si certificat de incadrare in handicap accentuat nerevizuibil.
Intrebare:Va rog sa imi da-ti detaliat in baza carei legi pot beneficia de indemnizatia minima sociala sau venitul minim garantat? Nu am lucrat nici o zi, deoarece boala nu imi permite nici macar o ora datorita crizelor de epilepsie foarte dese. Cum se poate plati o zi sau o luna contributia de asigurari sociale (sau cat e minim), pentru a putea beneficia de un venit minim garantat? Care sunt pasii si conform carei legi pot beneficia de acest drept? ... Sau pensie de invaliditate prin Cabinet expertiza pentru recuperarea capacitatii de munca? Va rog sa ma ajutati cu cat mai multe detalii deoarece aici nu are cine sa ma indrume.Va multumesc!
Re: Pensia minima sau indemnizatie sociala
Scris de: la pensie la data: 01/28/2020 4:28am
Din pacate informatiile nu sunt incurajatoare.
Venitul minim garantat se asigura de Directia de asistenta sociala a primariei din localitatea de domiciliu conform legii 416/2001 cu complectarile ulterioare. Insa acest venit minim garantat se acorda tinand cont si de celelalte venituri de care beneficiati dv si ceilalti membrii ai familiei dv. Totusi este recomandabil sa va interesati la primaria localitatii in care aveti domiciliul si sa dati datele necesare calculului.
Pensia minima se acorda conform OUG 6/2009 numai in cazul in care beneficiati de o pensie iar in cazul dv puteti beneficia numai de pensie de invaliditate. Insa pentru aceasta trebuie sa aveti realizat un stagiu minim de cotizare, iar dv nu aveti si nici nu puteti cumpara prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii. In prezent se poate cumpara stagiu de cotizare numai pentru limita de varsta care pe de alta parte o obtineti numai la varsta de 65 ani.
Asteptam ca anul viitor, in septembrie, sa intre in vigoare noua lege a pensiilor si sa vedem ce prevederi va avea in cazul dv.
Re: Pensia minima sau indemnizatie sociala
Scris de: Julya la data: 02/28/2020 11:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensia minima sau indemnizatie sociala
Scris de: la pensie la data: 02/28/2020 1:28pm
Pentru Julya
Reveniti si postati mesajul dv
Re: Pensia de invaliditate sau indemnizatie sociala
Scris de: Pantea C. la data: 02/29/2020 5:29am
la pensie :
Pentru Julya
Reveniti si postati mesajul dv
Rvin din nou, referitor la cazul de mai sus Pantea C. Persoana adulta cu handicap accentuat , diagnostic neuro-psihic, avand 27 de ani acum, nu a putut face scoala,nelucrand nici o zi din cauza bolii), fiind diagnosticat din copilarie, tatal momentan fara venit, mama cu o pensie mica si cu diabet, ce ar putea face pentru a se incadra la pensie de invaliditate s-au venitul minim garantat? Cu indemnizatia de handicap de 375 lei nu ii ajunge nici macar pentru medicamente si drumuri la medici , iar cu 1300 lei nu pot trai 3 persoane si bolnavi (sa se intretina si alte utilitati).Va rog dati-ne o solutie, sa ajutam aceasta persoana (cu crize epileptice 3-4 pe zi ), retard mintal, si nu poate fi lasat singur. Chiar nu exista o cale legala pentru persoanele cu dizabilitati din copilarie pentru a avea dreptul la o pensie de invaliditate sau minima garantata, deoarece nu il angajeaza nimeni pentru a avea un stagiu de cotizare cat de mic. Haideti sa gasim totusi o cale de rezolvare legala. OUG, vreo lege care sa il ajute, e imposibil sa nu existe niste dedesubturi, dar numai cei care sunt cu legea in mana stiu... aici in Judetul Neamt nimeni nu stie nimic si nu te ajuta cu nimic. Va multumesc anticipat!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1