Subiect "calitate asigurat" Deschis de Cristud la data: 01/29/2020 7:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calitate asigurat
Scris de: Cristud la data: 01/29/2020 7:32am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Va rog sa-mi transmiteti ce este documentul intitulat "dovada incetarii calitatii de asigurat" necesar depunerii dosarului de pensie anticipata partiala si de unde se obtine? Multumesc
Re: calitate asigurat
Scris de: la pensie la data: 01/29/2020 8:34am
Acest document este emis de angajatorul la care lucrati si care atesta ca ati facut lichidarea si contractul dv de munca a incetat.
Re: calitate asigurat
Scris de: Cristud la data: 01/30/2020 1:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Deci exista posibilitatea sa raman si fara serviciu si fara pensie(in cazul in care din varii motive, dosarul este respins)
Re: calitate asigurat
Scris de: Aurel la data: 01/30/2020 1:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Dosarul de pensie se poate depune si fara dovada incetarii raporturilor de munca. In cazul pensiei anticipate (partiala) pensia intra in plata de la data cand ati depus adeverinta ca nu mai lucrati.

Puteti sa aveti decizie de pensie anticipata (partiala) si sa mai lucrati inca "X" ani. Decizia intra in vigoare doar dupa ce nu mai sunteti angajat
Re: calitate asigurat
Scris de: la pensie la data: 01/30/2020 6:55am
Asa cum v-a explicat domnul Aurel pentru a evita sa incetati activitatea si sa vi se respinga dosarul de pensionare procedati astfel :
- Depuneti dosarul de pensionare fara a inceta activitatea.
Cand primiti decizia de pensionare si stiti ca vi s-a admis dosarul de pensie, incetati activitatea si depuneti dovada incetarii activitatii la Casa de pensii.
Deoarece pensia anticipata partiala nu poate fi cumulata cu salariu in acest caz se va proceda astfel :
- Pensia anticipata partiala se calculeaza si se acorda de la data depunerii dosarului dar se considera suspendata pana la data depunerii dovezii de incetare a activitatii, cand se introduce in plata.
- Perioada lucrata dupa depunerea dosarului pana la incetarea activitatii se ia in calcul la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1