Subiect "pensie limita de varsta dupa legea 215/2019" Deschis de PochiuTereza la data: 02/07/2020 8:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta dupa legea 215/2019
Scris de: PochiuTereza la data: 02/07/2020 8:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Gen:f
Data nasterii:27/03/1961
Stagiul de cotizare:
-17 ani si 3 luni in total in Romania din care :
-11 ani si 6 luni la grp.a II-a de munca
-6 ani in conditii normale de munca
-mai multi ani de munca legala in strainatate
Alte date:Am depus dosarul de pensionare ptr. limita de varsta din Romania pe data de 19/11/2019,si nici astazi 7/02/2020 nu am primit decizia de pensionare.
Am fost la casa de pensii acum 2 zile,si mi s-a spus ca decizia de pensionare este expediata la posta din localitatea mea de domiciliu,unde nu a ajuns.
Am fost informata la ghiseu ca dosarul meu este respins ,pe motiv ca nu am vechimea completa,ca grp a II-a de munca nu este echivalent cu conditii deosebite de munca,si ca activitatea mea trebuia sa fie desfasurata pina in 2001,ceea ce in cazul meu este in regula(pina la 1/03/1999}.
Conform tabelului de pe site ,ma puteam pensiona la 62 ani in martie 2021,fara reducere.
Conform legii 215/2019 care a intrat in vigoare pe 17/11/2019,conditiile deosebite de munca se echivaleaza cu grupa II-a de munca,asadar trebuia sa benficiez de un spor de 4 luni pe an,care ptr mine ar fi de 3 ani si 8 luni.
Acesti 3 ani si 8 luni se aduna la vechime si se scade din varsta de pensionare,prin urmare aveam dreptul de pensionare cu limita de varsta de anul trecut.
Stiu ca ptr.pensionarea cu limita de varsta nu se cere vechimea completa,se cere minim 15 ani vechime.


Intrebare:
DE ce nu se aplica legea 215/2019 si in cazul meu ?
Sa fac o contestatie a deciziei de pensionare pe care nu am vazut-o ?
Sa depun dosarul din nou? care a ramas tot la casa de pensii
Ce posibilitati de reusita am ?
Va multumesc anticipat ptr.raspuns
Re: pensie limita de varsta dupa legea 215/2019
Scris de: la pensie la data: 02/07/2020 2:54pm
Datele sunt incomplecte deoarece nu ati precizat perioada lucrata in strainatate si nici tara in care ati lucrat legal.
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din o pensie compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie daca tara in care ati lucrat in strainatate are incheiat cu Romania un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 27 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni (cate 3 luni pe an lucrat in grupa II de munca inainte de 01 aprilie 2001) care se cumuleaza la stagiul total de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” numai pentru calculul reducerii varstei de pensionare.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna luand in calcul stagiul de cotizare lucrat efectiv in Romania + stagiul de cotizare suplimentar aferent celor 11 ani lucrati in gr II (2 ani si 9 luni) si stagiul de cotizare lucrat in strainatate daca tara in care ati lucrat are incheiat cu Romania un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
Credem ca nu ati inteles modificarile aduse legii pensiilor 263/2010 de catre legea 215/2019.
Aceasta lege nu a modificat modul de calcul al stagiului de cotizare suplimentar pentru perioada lucrata in grupa II de munca si acesta a ramas asa cum a fost prevazut in art 16 din legea 3/1977 (cate 3 luni pe an) in vigoare in perioada inainte de 01 aprilie 2001 cand ati lucrat dv stagiul in grupa II.
Legea 215/2019 a modificat tabelul de calcul al reducerii varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in conditii deosebite (cate 4 luni pe an) si pentru acest calcul stagiile de cotizare lucrate in grupa II de munca au fost asimilate cu grupa conditii deosebite.
In privinta contestarii deciziei de pensionare in prezent aceasta se poate face numai prin deschiderea unei actiuni in justitie dar daca va bazati pe obtinerea stagiului de cotizare suplimentar, de 4 luni pe an, pentru stagiul lucrat in grupa II de munca inainte de aprilie 2001 nu aveti nicio sansa sa obtineti o hotarare judecatoreasca favorabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1