Subiect "pensionare anticipata partiala 2020" Deschis de Anghel Liliana la data: 02/08/2020 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala 2020
Scris de: Anghel Liliana la data: 02/08/2020 11:55am
Gen:F
Data nasterii:16 august 1964
Stagiul de cotizare:37 ani 4 luni
Alte date:3 ani facultate zi data absolvire 2011
Intrebare:cand ma pot pensiona anticipat partial si cu ce procent de penalizare
Re: pensionare anticipata partiala 2020
Scris de: Aurel la data: 02/08/2020 1:05pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Acest raspun l-am obtinut de pe acest site. Sus este un rand si a doua pozitie din stanga este "Varsta de pensionare", acolo am introdus datele dumneavoastra si iata rapunsul:

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2027 luna Aprilie la virsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 33 ani si 9 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2022 luna Aprilie la virsta de 57 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 41 ani si 9 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2022 luna Aprilie la virsta de 57 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 33 ani si 9 luni.

Penalizarea depinde de stagiul de cotizare avut la data pensionarii anticipate partiale
Re: pensionare anticipata partiala 2020
Scris de: la pensie la data: 02/09/2020 9:35am
Domnul Aurel are dreptate Tot pe site in acelasi rand la Pensia anticipata partiala puteti sa va calculati si procentul de penalizare.
La intrebarea dv raspunsul nostru este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 aprilie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La pensia pentru limita de varsta se ia in calcul stagiul de cotizatie asimilat pentru studii universitare cu conditia ca pe perioada acestora sa nu fi realizat venituri din salarii cu contract de munca.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 8 luni adica in data de 16 aprilie 2022. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
La stagiul de cotizare realizat pentru pensia anticipata partiala nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 16 aprilie 2022 si atunci aveti stagiul de cotizare de 37 ani si 4 luni diminuarea este de 21 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1