Subiect "verificare introducere date" Deschis de niculescu la data: 02/12/2020 6:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
verificare introducere date
Scris de: niculescu la data: 02/12/2020 6:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog sa imi spuneti daca am introdus bine datele si data exacta cand as putea depune dosarul de pensie
Re: verificare introducere date
Scris de: la pensie la data: 02/13/2020 3:16am
Dv ati deschis doua programe de calculare a pensiei si nu ati precizat care din acestea trebuie verificat si in acest caz le-am verificat pe ambele.
Pentru Mihai
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 11 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul total de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 8 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 4 luni adica in data de 11 septembrie 2020.
In programul deschis pe numele Mihai am observat urmatoarele greseli
1 Nu ati introdus corect sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1983 - septembrie 1984 3 %
Intre octombrie 1984 - septembrie 1989 6 %
Intre octombrie 1989 - martie 1992 9 %
2.Verificati salariul introdus in decembrie 2008

Pentru Liliana
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In programul deschis pe numele Liliana am observat ca ati selectat codul “N” in lunile noiembrie si decembrie 1990 . Acest cod este selectat in perioada in care ati lucrat si in carnetul de munca nu este inscris salariul realizat. Daca in aceasta perioana nu ati lucrat selectati codul “-”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1