Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de Bogdan Elena la data: 02/22/2020 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: Bogdan Elena la data: 02/22/2020 5:50am
Gen:F
Data nasterii:14.12.1954
Stagiul de cotizare:44 de ani si 2 luni
Alte date:Valorificare stagiu de cotizare 2018 si 2019
Intrebare:Buna ziua.Sunt pensionara la limita de varsta incepand cu data de 01.10.2019.Am primit ulterior decizia de pensionare si imediat am formulat o cerere pentru emitere buletin de calcul si includerea in calcul a ultimelor trei luni din 2019.Dar spre surprinderea mea am constatat ca integral an 2018 si 2019 nu imi sunt valorificati in cuantum pensie. Explicatia referent stabilire drepturi a fost "nu exista o actualizare soft pentru preluare date venit lunar baza de calcul CAS pentru profesii liberale,cazul meu medic,rezultat din declaratia unica" valabila incepand cu 2018.Exista in acest sens declaratii fiscale depuse la termen,adeverinta contabilitate cu acestea, precum si adeverinta ANAF privind efectuarea platilor la termen si integral.Ce ar mai fi de facut pentru rezolvare; sa ne adresam toti la d-na ministru.....Va multumesc pentru intelegere
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/22/2020 7:22am
Neluarea in calcul a perioadei cotizate de dv incalca principiul contritivitatii prevazut in legea pensiilor 263/2010 si conform prevederilor acestei legi aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal). Insa daca cei de la Casa de pensii v-au recunoscut acest drept dar nu l-au acordat din motive tehnice consideram ca deschiderea unei astfel de actiuni in justitie nu ar urgenta acordarea dreptului dv.
Dupa rezolvarea problemelor tehnice si acordarea recalcularii trebuie sa urmariti ca acest drept sa vi se acorde de la data depunerii dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1