Subiect "PENSIE" Deschis de STEFANESCU VALERICA la data: 02/25/2020 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: STEFANESCU VALERICA la data: 02/25/2020 6:23am
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intrebare:Buna ziua. Va mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră. Mai am o întrebare la dumneavoastră. Având în vedere data pensionarii anticipate, respectiv în a doua jumătate a lunii iulie din acest an și luând în considerare ca punctul de pensie se va mari începând cu luna septembrie cu 40%,daca calcul pensiei mele va fi realizat înaintea lunii septembrie, deci fără a fi luat în calcul mărirea de 40%,in acest caz voi primi doua decizii de pensie,una fără a a fi luat în calcul aceasta majorare a punctului de pensie și cealaltă cu majorarea prinsa în calcul, începând cu luna septembrie. Ma gândeam chiar sa îmi depun dosarul de pensie începând cu luna septembrie. Dumneavoastră ce îmi puteți spune despre aceasta dilema a mea. Va mulțumesc încă o data anticipat.
Re: PENSIE
Scris de: GicaH la data: 02/25/2020 8:36am
STEFANESCU VALERICA :
Gen:F
Data nasterii:17.02.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intrebare:Buna ziua. Va mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră. Mai am o întrebare la dumneavoastră. Având în vedere data pensionarii anticipate, respectiv în a doua jumătate a lunii iulie din acest an și luând în considerare ca punctul de pensie se va mari începând cu luna septembrie cu 40%,daca calcul pensiei mele va fi realizat înaintea lunii septembrie, deci fără a fi luat în calcul mărirea de 40%,in acest caz voi primi doua decizii de pensie,una fără a a fi luat în calcul aceasta majorare a punctului de pensie și cealaltă cu majorarea prinsa în calcul, începând cu luna septembrie. Ma gândeam chiar sa îmi depun dosarul de pensie începând cu luna septembrie. Dumneavoastră ce îmi puteți spune despre aceasta dilema a mea. Va mulțumesc încă o data anticipat.


Pentru mărirea din septembrie, dacă se va da, nu se va emite decizie, mărirea se face automat și se va vedea pe cuponul de pensie începând cu luna septembrie
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 02/25/2020 8:45am
Ati inteles gresit.
Este prevazut ca incepand cu 01 septembrie 2020 valoarea punctului de pensie sa creasca cu 40 %. Aceasta crestere se aplica tuturor pensiilor aflate in plata, la aceasta data, fara sa mai fie emise decizii de pensionare. Deci trebuie sa hotarati data iesirii la pensie anticipata partiala fara a lua in calcul aceasta majorare a punctului de pensie.
Daca sunteti hotarata sa cereti pensie anticipata partiala in acest an noi va recomandam sa o cereti inainte de 01 septembrie 2020.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1