Subiect "schimbare optiune pensie" Deschis de Badea Florin la data: 02/26/2020 12:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
schimbare optiune pensie
Scris de: Badea Florin la data: 02/26/2020 12:20pm
Gen:masculin
Data nasterii:25.12.1956
Stagiul de cotizare:43 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:Am depus dosar de pensionare la limita de varsta in ianuarie 2020 deoarece aveam lucrat in grupa I 2,5 ani si in grupa a II-a 12,5ani, suficienti sa-mi coboare varsta standard cu 2.5. Toate datele referitoare la grupele de munca sunt inscrise in cartea de munca si in acelasi timp in adeverintele legale prezentate. Un salariat de la a CNPP Arges nu a vrut sa-mi ia in considerare anii de grupa a II-a (probabil sunt instruiti sa-si bata joc de oameni gasind fel si fel motive caci ei se considera Dumnezei) si mi-a respins dosarul. Doresc sa stiu daca pot schimba solicitatrea de la pensie la limita de varsta cu pensie anticipata partial,cum pot face acest lucru, asta pana voi da in judecata casa de pensii pentru a-mi dobandi drepturile legale. Multumesc.
Re: schimbare optiune pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2020 2:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 25 decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca aveti stagiul de cotizare lucrat efectiv de 43 ani aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1