Subiect "cartea de munca" Deschis de aprodu valerica la data: 03/18/2020 8:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cartea de munca
Scris de: aprodu valerica la data: 03/18/2020 8:05am
Gen:F
Data nasterii:1960
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare: In cartea mea de munca este trecut salariul brut intre anii 1979 - 1991. Cum se va calcula punctul de pensie, dat fiind ca in aceasta perioada se ia in calcul salariul mediu net pe economie? Dupa anul 2000 pana in present (2020) am primit fise fiscal, dar sunt diferente intre fise si cartea de munca in anumiti ani. Ce se va lua in calcul?
Re: cartea de munca
Scris de: la pensie la data: 03/18/2020 11:02am
Nu va faceti probleme in privinta salariilor brute sau nete deoarece dv interpretati gresit aceste denumiri. In intelesul art 165 alin (1) din legea 263/2010, in perioada 01 iulie 1977 - 01 ianuarie 1991, prin salariu net se considera salariile fara impozit iar in intelesul acestui articol in carnetul dv de munca sunt inscrise tot salarii nete, pentruca acestea nu contin impozit. In acea perioada nu s-a perceput impozit la salariu.
Nu va putem sa va raspundem in privinta diferentelor intre fisele fiscale si carnetul de munca pentruca nu avem elemente de analiza.
La analiza pe care o faceti separati perioada analizata in doua perioade :
- perioada inainte de 01 aprilie 2001 in care in fisele fiscale este posibil ca cifrele sa fie mai mari deoarece acestea contin si prime sau sporuri cu caracter nepermanent care nu intra in calculul punctajului pensiei.
- perioada dupa 01 aprilie 2001 in care sumele inscrise in fisele fiscale ar trebui sa coincida cu cele inscrise in carnetul de munca si acestea se iau in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1