Subiect "Când pot ieși la pensie" Deschis de Balulescu alexandru la data: 03/25/2020 6:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când pot ieși la pensie
Scris de: Balulescu alexandru la data: 03/25/2020 6:31am
Gen:M
Data nasterii:13.10.1960
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:În data de 17.01.2020 am depus dosarul pt pensie la limita de vârstă iar dosarul mi-a fost respins fără a mi se da vreun răspuns. Acesta era însoțit de fisa de calcul în care se specifica Stagiul total de cotizație realizat: 43 ani 2 luni 16 zile, din care condiții normale de munca 22 ani 1 luna 6 zile, condiții deosebite de munca 1 an și 9 luni, condiții în gr I de 1 an 1 luna și 3 zile, gr II 12 ani 11 luni, stagiu aferent gr 4 ani și 1 luna, perioade asimilate 1 an 2 luni și 24 zile.
Intrebare: În conditiile expuse mai sus, cand as putea ieșii la pensie normal sau anticipat?
Re: Când pot ieși la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/25/2020 10:49am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 13 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Din datele prezentate de dv rezulta un stagiu de cotizare total de 41 ani si 2 luni si aceste date am luat in calcul
Pentru stagiul de 1 an, 1 luna si 3 zile lucrat in gr I, 22 ani, 1 luna si 6 zile lucrat in gr II de munca si 1 an si 9 luni lucrat in conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 1 luna care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” pentruca acesta este mai mic de 2 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 13 octombrie 2020.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu sunt avantajoase pentru dv deoarece le puteti obtine tot la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1