Subiect "Dosar pensionare" Deschis de OPRESCU VASILE la data: 05/18/2020 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dosar pensionare
Scris de: OPRESCU VASILE la data: 05/18/2020 5:24am
Gen:M
Data nasterii:14.01.1958
Stagiul de cotizare:45 ani , inclusiv stagiul militar
Alte date:Am obtinut adeverinta doar de la societatea unde am fost incadrat in grupa a II a de munca in perioada 11.07.1979- 01.02.1992. Din calcule ar trebui sa ies la pensie la 62 ani si 6 luni.
Intrebare: Trebuie sa depun la dosar si adeverinte de la celelalte societati la care am lucrat , chiar daca nu am avut sporuri cu caracter permanent si nici grupa? Trebuie sa am adeverinta de vechime care sa cuprinda si veniturile de la toate celelalte societati?
Multumesc
Re: Dosar pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/18/2020 6:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru calculul pensiei conform legii actuale a legii pensiilor 263/2010 trebuie sa prezentati adeverinte suplimentare numai de la intreprinderile in care ati beneficiat de sporuri cu caracter permnent sau grupa de munca.
Daca incepand cu 01 septembrie 2021 intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 aceasta prevede recalcularea pensiilor prin introducerea in calcul a salariilor brute, adica si a sporurilor cu caracter nepermanent si a primelor. In acest caz pentru aceasta recalculare este necesar sa depuneti la Casa de pensii adeverinte de la intreprinderile in care ati lucrat inainte de aprilie 2001, care sa contina aceste sume. Daca nu depuneti astfel de adeverinte este prevazut sa vi se acorde o majorare de 10 % a punctajelor realizate inainte de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1