Subiect "Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție" Deschis de Nicolae Diaconeasa la data: 05/19/2020 7:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție
Scris de: Nicolae Diaconeasa la data: 05/19/2020 7:40am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Între mine și un alt coleg ,cu același punctaj(aproximativ egal) și de doar 1 an și 6 luni diferență la ieșirea la pensie este mare diferență la calculul pensiei(eu1,90 puncte și indice corecție 1.15,iar el 1,90 puncte si 1,41 indice de corecție).Cum este posibil așa ceva?
Re: Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție
Scris de: Nicolae Diaconeasa la data: 05/19/2020 8:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Precizare: EU am ieșit la pensie octombrie 2018 și colegul meu aprilie 2020.
Re: Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție
Scris de: la pensie la data: 05/19/2020 9:43am
Explicatia este simpla. Conform prevederilor art 170 din legea pensiilor 263/2010 indicele de corectie in anul 2018 a fost 1,15 si in anul 2020 este 1,41.
Dar cred ca dv nu doriti aceasta explicatie ci vreti sa va spun daca este corect. Din pacate si in acest caz nu va putem spune decat ca din toate prevederile legii pensiilor acestea sunt cele mai incorecte si aplicarea lor nu poate duce la altfel de rezultat.
Re: Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție
Scris de: Nicolae Diaconeasa la data: 05/20/2020 3:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mare greșeală cu acest indice,care favorizează pe cel care iese ultimul la pensie.....Cum vor elimina aceste inechități???!!! Diferență de 700lei....Cam mare ....la același punctaj, aceleași condiții!
Re: Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție
Scris de: la pensie la data: 05/20/2020 3:35am
Este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2021 sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019, care prevede recalcularea pensiilor si eliminarea indicilor de corectie.
Re: Diferențe mari la calcularea pensiilor folosind indicele de corecție
Scris de: Nicolae Diaconeasa la data: 05/21/2020 3:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc frumos pentru răspunsuri. Toate cele bune și sănătate maximă vă doresc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1