Subiect "Calcul pensie" Deschis de Sergheyy la data: 05/20/2020 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Sergheyy la data: 05/20/2020 3:35am
Gen: M
Data nasterii: 1967
Stagiul de cotizare: 43
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,
Ar trebuie sa ies anticipat la pensie in 2027. Am facut cont pe site, am calculat pe baza datelor actuale, pana in anul 2027 si mi-au iesit 1,66 puncte pensie. Aplic un indice de corectie sau e calculul final rezultat din program ? Va multumesc.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/20/2020 4:11am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmataoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1989 - septembrie 1991 3 %
Intre octombrie1991 - martie 1992 6 %
2 Programul nu aplica automat indice de corectie daca nu introduceti acest indice de corectie in pagina de intrare in program. Va sfatuim sa nu introduceti indice de corectie, deoarece noi credem ca acest indice va fi eliminat pana in anul 2027. Legea noua a pensiilor 127/2019 care este prevazut sa intre in vigoare in septembrie 2021 nu mai prevede indice de corectie.
3 Calculul dv este cu totul estimativ deoarece ati introdus salariul actual pe o perioada de cca 7 ani in viitor, iar la calculul punctajelor lunare programul foloseste pe lunile viitoare ultimul salariu mediu lunar pe economie anuntat de Institutul National de Statistica.
Din aceasta cauza punctajul mediu calculat de dv se va modifica lunar pana la iesirea dv la pensie.
Re: Calcul pensie
Scris de: Sergheyy la data: 05/20/2020 6:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Inteleg ca indiferent daca introduc un salariu mai mare pentru anii viitori, programul calculeaza oricum pe baza salariilor medii lunare comunicate de INS.
Interesant programul fiind de un real ajutor, chiar si estimativ.
Va multumesc pentru ajutor si succes in continuare !
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/20/2020 8:50am
Ati inteles gresit.
Calculul punctajului pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar impartind suma introdusa de dv la salariul mediu pe economie anuntat de INS.
Exemplu Sa presupunem ca in luna aprilie 2020 ati introdus salariul 6000 lei si ultimul salariu mediu pe economie anuntat de INS este pentru luna martie 2020, de 5386 lei. Punctajul lunar pe luna aprilie 2020 va fi de 6000/5383 = 1,11462 puncte. Daca in continuare introduceti acelasi salariu castigat pana in anul 2027 salariile medii lunare si anuale vor fi de 1,11462.
Sa presupunem ca in luna iunie INS va comunica un salariu mediu pe economie pentru luna aprilie 2020, mai mare, de 5500 lei. In acest caz punctajul lunar din aprilie 2020 va fi de 6000/5500=1,09091 puncte, deci mai mic. La fel se va intampla si cu punctajele lunare si anuale pana in anul 2027.
Pentru a vedea aceste modificari puteti intra in contul dv si in programul deschis.
Cu aceasta ocazie puteti sa reactualizati salariile castigate pe perioada lucrata.
Daca faceti click pe butonul “Datele introduse” de pe paginile anuale puteti vedea si punctajele anuale realizate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1