Subiect "Cand må pot încadra la orice pensie" Deschis de Tarcea Niculina la data: 05/21/2020 9:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand må pot încadra la orice pensie
Scris de: Tarcea Niculina la data: 05/21/2020 9:43am
Gen:Feminin
Data nasterii:29.08.1960
Stagiul de cotizare:27
Alte date:am si 3 copii unul dintre ei fiind din nastere cu handicap
Intrebare:cånd pot iesi cel mai repede la pensie sau daca mai pot cumpara ani in avans.
Re: Cand må pot încadra la orice pensie
Scris de: la pensie la data: 05/21/2020 11:24am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 29 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2021 sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 care prevede o reducere de 6 ani a varstei standard de pensionare daca ati nascut 3 copii si i-ati crescut pana la varsta de 16 ani. Deci daca aceasta lege intra in vigoare in septembrie 2021 si prevederile acesteea nu se modifica, beneficiati de pensie pentru limita de varsta incepand cu data intrarii in vigoare a acestei legi.
In aceste conditii nu este necesar sa va completati stagiul de cotizare pentruca pentru ambele iesiri la pensie precizate mai sus este suficient sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1