Subiect "pensionare limita de varsta" Deschis de ION DANIELA la data: 05/21/2020 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare limita de varsta
Scris de: ION DANIELA la data: 05/21/2020 10:38am
Gen: F
Data nasterii: 30.06.1965
Stagiul de cotizare: 34 ani,9 luni
Alte date:
M-am angajat la data de 01.09.1984 și am lucrat continuu la grupa I de muncă până la data de 01.05.2001.
În perioada 01.07.1994 - 30.06.1995 am rămas în concediu de creștere copil.
Începând cu mai 2001 până în prezent (21.05.2020) am rămas în activitate - fără întrerupere - la diferite locuri de muncă, fără a mai beneficia de vreo grupă de muncă specială.
Intrebare:
Doresc să îmi comunicați când aș putea să depun dosar de pensionare și dacă, pentru perioada în care am lucrat la grupa I de muncă, punctul de pensie se majorează cu 50%.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/21/2020 11:44am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul total de cotizare de 42 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita dec varsta la varsta de 55 ani si 4 luni adica in data de 30 foctombrie 2020.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: ION DANIELA la data: 05/23/2020 7:28am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 aprilie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul total de cotizare de 42 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita dec varsta la varsta de 55 ani si 4 luni adica in data de 30 foctombrie 2020.

Multumesc pentru raspuns.
Însă nu sunt lămurită dacă, pentru perioada în care am lucrat la grupa I de muncă, punctul de pensie se majorează cu 50%.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/23/2020 8:52am
Punctajul pe perioada lucrata in grupa I se majoreaza cu 50 %.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: ION DANIELA la data: 05/23/2020 1:24pm
la pensie :
Punctajul pe perioada lucrata in grupa I se majoreaza cu 50 %.

Multumesc pentru raspuns.
Mai am o nelamurire: dupa ce s-a scos grupa de munca eu am lucrat atat in conditii periculoase de munca, cat si in conditii de munca grea feroviara timp de doi ani si doua luni si, in continuare, doar in conditii de munca grea feroviara inca patru ani si trei luni.
Intrebarea mea este in ce masura sunt considerate acestea ca inlocuitori ai grupei de munca? Nu sunt sigura ca pot bifa la calculul pensiei aceste conditii de munca in locul grupei de munca, incepand cu aprilie 2001.
Pentru perioada de munca la grupa I, am primit o adeverinta. Pentru urmatoarea perioada la care m-am referit mai sus, nu am primit niciun tip de document. Insa am primit sporuri si sunt detaliate in cartea de munca, pe perioada respectiva.
De aceea sunt confuza si va cer inca o data lamuriri.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: pensionare limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/23/2020 2:26pm
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca nu se face in mod automat ci dupa intocmirea de angajator a unei documentatii care sa cuprinda : lista locurilor de munca propuse pentru incadrarea in grupele de munca, motivatia, analizele si avizele necesare, care se depune la Casa de pensii.
Deci pentru a afla raspuns la intrebarea dv adresati-va angajatorului sau Casei de pensii teritoriale daca s-a intocmit o asemenea documentatie si daca locul dv de munca a fost nominalizat in aceasta.
Sporurile primite pentru conditiile grele de munca se iau in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1