Subiect "Cand pot iesi la pensie?" Deschis de NICOLAE IOANA la data: 06/02/2020 8:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie?
Scris de: NICOLAE IOANA la data: 06/02/2020 8:54am
Gen:F
Data nasterii:02.1968
Stagiul de cotizare:32 ani din care 15 ani grupa I- a de munca.
Alte date:in perioada iunie 1986- aprilie 2002 am lucrat la PETROBRAZI ,la schimb, 100 % grupa I de munca (lucrul cu produse cancerigene).
Intrebare:Cand pot iesi la pensie?Va multumesc!
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/02/2020 9:45am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna februarie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de cca 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrati in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in luna august 2023.
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: nicolae ioana la data: 06/03/2020 7:51am
Va multumesc ptr.raspuns .
Va rog, daca se poate, referitor la Legea 226/2006,daca pot beneficia de aceasta lege? Va multumesc ptr.amabilitate.


la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna februarie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de cca 7 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa I de munca a fost echivalat cu grupa “conditii speciale” .
Pentru stagiul de 15 ani intregi lucrati in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in luna august 2023.
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/03/2020 9:30am
Intrebarea este neclara. Legea 226/2006 stabileste liste cu societati si activitati care se incadreaza in grupa conditii speciale de munca. Aceste liste sunt preluate in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Daca ne referim strict la incadrarea loculuii dv de munca lucrat in grupa I in aceste liste si asimilarea cu grupa conditii speciale, aceasta se face pentruca in prezent legislatia asimileaza cu grupa conditii speciale toate locurile de munca incadrate in grupa I de munca in care s-a lucrat inainte de 01 aprilie 2001 si asa am facut calculul de mai sus.
In privinta incadrarii activitatii dv si a societatii in care ati lucrat in listele din legea 2006 sau a anexelor din legea pensiilor 263/2010 in vederea beneficierii de reducerea stagiului complet de cotizare acordat conform modificarilor aduse de legea 221/2018 este dificil sa raspundem, deoarece :
- Activitatea in care ati lucrat nu este definita clar pentru a putea fi comparata cu activitatile enumerate in listele precizate mai sus.
- Societatea Petrobrazi (rafinaria) nu este mentionata in listele cu societatile din cele doua legi. Dar este posibil ca societatea sa fie inscrisa sub alta denumire pentruca din cate stim aceasta la un moment dat a fost ca o sucursala a Petrom.
Pentru a clarifica acest aspect incercati dv sa incadrati societatea la care ati lucrat in anexa 3 si activitatea in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010, anexe pe care le gasiti pe site-ul nostru la pagina de la adresa : https://www.lapensie.com/reducere3.php
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: nicolae ioana la data: 06/04/2020 2:08am
Va multumesc pentru amabilitate si intelegere!


la pensie :
Intrebarea este neclara. Legea 226/2006 stabileste liste cu societati si activitati care se incadreaza in grupa conditii speciale de munca. Aceste liste sunt preluate in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Daca ne referim strict la incadrarea loculuii dv de munca lucrat in grupa I in aceste liste si asimilarea cu grupa conditii speciale, aceasta se face pentruca in prezent legislatia asimileaza cu grupa conditii speciale toate locurile de munca incadrate in grupa I de munca in care s-a lucrat inainte de 01 aprilie 2001 si asa am facut calculul de mai sus.
In privinta incadrarii activitatii dv si a societatii in care ati lucrat in listele din legea 2006 sau a anexelor din legea pensiilor 263/2010 in vederea beneficierii de reducerea stagiului complet de cotizare acordat conform modificarilor aduse de legea 221/2018 este dificil sa raspundem, deoarece :
- Activitatea in care ati lucrat nu este definita clar pentru a putea fi comparata cu activitatile enumerate in listele precizate mai sus.
- Societatea Petrobrazi (rafinaria) nu este mentionata in listele cu societatile din cele doua legi. Dar este posibil ca societatea sa fie inscrisa sub alta denumire pentruca din cate stim aceasta la un moment dat a fost ca o sucursala a Petrom.
Pentru a clarifica acest aspect incercati dv sa incadrati societatea la care ati lucrat in anexa 3 si activitatea in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010, anexe pe care le gasiti pe site-ul nostru la pagina de la adresa : https://www.lapensie.com/reducere3.php
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: nicolae ioana la data: 06/04/2020 2:42am
nicolae ioana :
Va multumesc pentru amabilitate si intelegere!
Va rog frumos, daca se poate inca un raspuns.uitandu-ma in anexa nr.2 din lege, ma-s incadra la punct.39,adica am lucrat cu benzen,toluen ,xileni-produse cancerigene. As putea iesi mai devreme ,de varsta de 55 de ani la pensie,si unde as putea sa ma adresez sa- mi recunoasca acest drept ?VA multumesc!

la pensie :
Intrebarea este neclara. Legea 226/2006 stabileste liste cu societati si activitati care se incadreaza in grupa conditii speciale de munca. Aceste liste sunt preluate in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Daca ne referim strict la incadrarea loculuii dv de munca lucrat in grupa I in aceste liste si asimilarea cu grupa conditii speciale, aceasta se face pentruca in prezent legislatia asimileaza cu grupa conditii speciale toate locurile de munca incadrate in grupa I de munca in care s-a lucrat inainte de 01 aprilie 2001 si asa am facut calculul de mai sus.
In privinta incadrarii activitatii dv si a societatii in care ati lucrat in listele din legea 2006 sau a anexelor din legea pensiilor 263/2010 in vederea beneficierii de reducerea stagiului complet de cotizare acordat conform modificarilor aduse de legea 221/2018 este dificil sa raspundem, deoarece :
- Activitatea in care ati lucrat nu este definita clar pentru a putea fi comparata cu activitatile enumerate in listele precizate mai sus.
- Societatea Petrobrazi (rafinaria) nu este mentionata in listele cu societatile din cele doua legi. Dar este posibil ca societatea sa fie inscrisa sub alta denumire pentruca din cate stim aceasta la un moment dat a fost ca o sucursala a Petrom.
Pentru a clarifica acest aspect incercati dv sa incadrati societatea la care ati lucrat in anexa 3 si activitatea in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010, anexe pe care le gasiti pe site-ul nostru la pagina de la adresa : https://www.lapensie.com/reducere3.php
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 06/04/2020 7:27am
Ati inteles gresit modul de incadrare a locurilor de munca in grupa conditii speciale conform legii 226/2006 sau a anexelor din legea pensiilor 263/2010.
Mai intai trebuie sa identificati in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 societatea la care ati lucrat si apoi sa verificati daca ati lucrat in activitatile din anexa 2 la aceiasi lege mentionate in ultima coloana in dreptul societatii la care ati lucrat,
De exemplu la pozitia 91 se gaseste Societatea Rompetrol Rafinare - S.A. din localitatea Constanta iar in cadrul acestei societati se nominalizeaza activitatile 18 b), 36, 39.
Pe de alta parte nu este suficient sa va incadrati in aceste anexe ci trebuie sa obtineti de la societatea la care ati lucrat o adeverinta in care sa fie mentionate aceste incadrari, dar societatea va poate elibera o asemenea adeverinta numai daca a intocmit si predat la Casa de pensii documentatia de incadrare a locurilor de munca in conditii speciale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1