Subiect "salariu in valuta pe cartea de munca" Deschis de Ioana la data: 06/26/2020 3:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
salariu in valuta pe cartea de munca
Scris de: Ioana la data: 06/26/2020 3:36am
Pe cartea de munca,pentru o perioada de 3 ani salariul este in valuta.Cum calculez salariul in lei pentru inregistrare in tabelul de calcul?
Re: salariu in valuta pe cartea de munca
Scris de: la pensie la data: 06/26/2020 7:09am
Suma care se ia in calculul pensiei este cea pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS), iar daca aceasta suma este exprimata in valuta ea trebuie convertita in moneda nationala folosind cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei in data stabilita pentru plata acestor drepturi
Daca perioada de care vorbiti este dupa aprilie 2001 situatia este mai usoara pentruca puteti cere de la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”si vi se va da o situatie in care in una din coloane este suma pentru care s-a platit CAS.
Daca perioada este inainte de aprilie 2001 este mai dificil pentruca trebuie sa aflati data cand angajatorul trebuia sa plateasca contributiile si cursul de schimb valutar din fiecare luna din data de plata a contributiilor.
Rugam vizitatorii acestui site sa spuna daca cunosc alte solutii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1