Subiect "penalizare pensie anticipata partiala" Deschis de znancu la data: 06/30/2020 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie anticipata partiala
Scris de: znancu la data: 06/30/2020 6:01am
Gen:F
Data nasterii:07.05.1962
Stagiul de cotizare:

33 ANI SI 6 LUNI VOI FACE LA 07.11.2020(AICI NU INTRA SOMAJUL SI SPORUL DE GRUPA 2)PANA ATUNCI VOI LUCRA.

Alte date:
1. SOMAJ 9 LUNI SE ADAUGA LA CEI 33 ANI SI 6 LUNI LUCRATI PANA PE 07.11.2020(34ANI SI 3LUNI);
2. GRUPA 2 =8 ANI SI 7 LUNI INAINTE DE 2001
3. PLATI COMPENSATORII PRIMITE ESALONAT PRIN CEC IN ANUL1998 DUPA RERIOADA DE SOMAJ.
4. FACULTATE 4 ANI CURS DE ZI.
Intrebare:DORESC SA DEPUN DOSARUL INCEPIND CU 07.11.2020 SI PANA ATUNCI VOI LUCRA.
CARE ESTE PENALIZAREA PANA LA INTRAREA LA LIMITA DE VARSTA.
Re: penalizare pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/30/2020 8:58am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 august 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioana de somaj si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Perioada de plati compensatorii este neclara. Daca suma despre care vorbiti a fost acordata de angajator cu denumirea de plati compensatorii, la desfacerea contractului de munca, aceasta nu contribuie la stagiul de cotizare. Daca sumele au fost platite de AJOFM ca venit de completare dupa perioada de somaj aceasta contribuie la stagiul de cotizare daca in acea perioada nu ati fost angajat. Deoarece dv nu ati prezentat-o clar noi nu am luat-o in calculului stagiului de cotizare la calculul diminuarii pensiei anticipate partiale.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in data de 07 decembrie 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in data de 07 noiembrie 2020 si atunci aveti stagiul de cotizare de 36 ani (fara stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare) diminuare pensiei va fi de 4,55 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1