Subiect "program calcul" Deschis de ion1 la data: 07/02/2020 6:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
program calcul
Scris de: ion1 la data: 07/02/2020 6:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Va rog sa-mi confirmati daca estimarea pensiei cu programul de calcul se obtine prin raportarea punctajului total la 35 de ani (stagiul total de cotizare) si inmultirea cu valoarea punctului de pensie.
Re: program calcul
Scris de: GicaH la data: 07/02/2020 7:14am
ion1 :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Va rog sa-mi confirmati daca estimarea pensiei cu programul de calcul se obtine prin raportarea punctajului total la 35 de ani (stagiul total de cotizare) si inmultirea cu valoarea punctului de pensie.


Da, la bărbați... La femei se împarte la Stagiul complet care este în funcție de data nașterii....
Re: program calcul
Scris de: la pensie la data: 07/02/2020 8:31am
Domnul Gica are dreptate programul de calcul pensie de pe site calculeaza punctajul mediu al pensiei folosind stagiul complet de cotizare de 35 ani pentru barbatii nascuti dupa 01 ianuarie 1950. Acest calcul este corect si in cazul dv daca nu obtineti o hotarare judecatoreasca, asa cum am discutat anterior.
Daca obtineti o hotarare judecatoreasca privind incadrarea stagiului dv in conditii speciale in o societate nominalizata in anexa 3 si activitatea incadrata in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010 si o depuneti la Casa de pensii beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare la 25 ani. In acest caz pentru un calcul corect va calculati singur punctajul mediu necorectat impartind punctajul total anual la 25 ani urmand apoi calculul obisnuit inmultindu-l cu indicele de corectie si valoarea punctului de pensie de la data depunerii dosarului.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 - Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1990 - martie 1992 3 %
2 Dupa 01 martie 2001 pe anumite perioade sumele pentu care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate asa cum sunt prezentate de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv ati introdus sume mai mari in perioada martie 2001 - decembrie 2002
Aceasta eroare nu influenteaza rezultatul calculului deoarece programul face automat aceasta limitare.
3 Ati introdus date pe o perioada viitoare, iar la calculul punctajelor lunare programul foloseste pe lunile viitoare ultimul salariu mediu lunar pe economie anuntat de Institutul National de Statistica.
Din aceasta cauza punctajul mediu calculat de dv se va modifica putin, lunar, pana la iesirea dv la pensie.
Re: program calcul
Scris de: ion1 la data: 07/03/2020 4:41am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspunsuri si pentru observatiile facute privind utilizarea programului de calcul!
Referitor la hotararea judecatoreasca prin care as obtine conditii speciale si pentru perioada de dupa 01 aprilie 2001 si deci reducerea stagiului complet de cotizare de la 35 ani la 25 ani, conform L 221/2018, depunerea hotararii la casa teritoriala de pensii si solicitarea de recalculare a pensiei, incepand cu ce data voi obtine pensia la valoarea recalculata? Data efectiva a iesirii la pensie sau data hotararii judecatoresti? Mie mi s-ar parea corect ca hotararea sa fie valabila incepand cu data iesirii la pensie, intrucat legea 226/2006 era evident in vigoare la acea data, iar vina neaplicarii ei si incadrarii gresite a locului meu de munca ii apartine in totalitate angajatorului, deci ar fi vorba despre corectarea unei greseli facuta inainte de iesirea mea la pensie, doar constatarea ei (data hotararii judecatoresti) fiind ulterioara acesteia. Va rog si pe Dvs. sa-mi spuneti daca logica mea ar avea sanse sa fie interpretata in mod similar si de justitie!..
Re: program calcul
Scris de: la pensie la data: 07/03/2020 7:39am
Recalcularea pensiei cu reducerea stagiului complet de cotizare la 25 ani se face incepand cu data depunerii hotararii judecatoresti la registratura Casei de pensii.
Logica dv nu este insusita de Casa de pensii pentruca incadrarea gresita in grupa de munca a locului dv de munca nu este din vina Casei de pensii ci a angajatorului si legea 226/2006 fiind in vigoare incepand cu anul 2006 aveati timp sa corectati aceasta gresala prin deschiderea unei actiuni in justitie inainte de iesirea la pensie.
Re: program calcul
Scris de: ion1 la data: 07/03/2020 5:34pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am inteles rationamentul. Imi cer scuze pentru naivitatea mea, nu prea am avut de-a face cu justitia pana acum, lucrez in cercetare si se pare ca-mi mai ramane mintea in nori... Se pare ca cel mai util pentru mine ar fi sa deschid actiunea in justitie cat mai curand, chiar daca inca lucrez la societatea pe care o voi actiona in justitie!... Ca si Dvs., nu prea cred ca noua lege 127/2019 (care prin modul de calcul ar elimina avantajele conferite de actuala lege pentru conditiile speciale) va intra in vigoare asa cum este acum, la data stabilita...
Va multumesc inca o data pentru informatiile deosebit de utile si pentru competenta de care dati dovada!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1