Subiect "varsta de pensionare" Deschis de MUNTEAN la data: 07/27/2020 11:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: MUNTEAN la data: 07/27/2020 11:24am
Gen:f
Data nasterii:28/11/1967
Stagiul de cotizare:23
Alte date:beneficiara oug22/2004,din data de 1.06.2004 pina indata de 1.02.2007.Ani lucrati in strainatate;din 1/08/2012 pina in 19.08.2018 Din 17.07.1986 pina in 31.05.2004 ,grupa 1 de munca
Intrebare:ani lucrati in strainatate se adauga la stagiul de cotizare,cat mi se reduce varsta pentru ani lucrati in grupa 1 de munca,care este varsta de pensionare?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/28/2020 8:30am
Perioada lucrata in o alta tara se ia in calcul ca vechime numai daca Romania are incheiat cu acea tara un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale. Deoarece nu ati precizat tara si in majoritatea cazurilor se lucreaza in o tara din Uniunea Europeana am considerat ca si dv ati lucrat in aceasta regiune iar Romania are incheiat un astfel de acord cu toate tarile din UE.
Cei care au lucrat in Romania si o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
Dosarele pentru cele doua componente se pot depune in tara de domiciliu.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 28 noiembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I de munca a fost numita numai in perioada inainte de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca echivalenta s-a numit conditii speciale.
Pentru stagiul de 17 ani intregi lucrat in gr I si conditii speciale de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu perioada de somaj si salarii compensatorii si realizati un stagiul total de cotizare de 34 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii speciale nu beneficiati de o reducerea varstei de pensionare cu de 8 ani si 6 luni daca va completati stagiu de cotizare cu o perioada de 8 luni lucrate in strainatate in UE si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Beneficiind de reducerea varstei de pensionare cu de 8 ani si 6 luni in conditiile de mai sus va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni adica in data de 28 mai 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1