Subiect "Pensie" Deschis de marian la data: 07/28/2020 8:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: marian la data: 07/28/2020 8:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua,daca am ieșit la pensie in anul 2013,la limită de vârstă, condiții speciale, trebuie sa depun cerere ptr recalculare ? Mulțumesc frumos
Intrebare:care pensionari trebuie să depună cereri la casele de pensii ptr recalculare ,cei care au ieșit la pensie până în 2001 sau toți pensionarii ? Mulțumesc frumos
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 07/28/2020 8:49am
Nu ati precizat la ce recalculare a pensiei va referiti.
Daca va referiti la recalcularea pensiilor conform prevederilor noii legi a pensiilor 127/2019, care va intra in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021, conditiile de recalculare vor fi stabilite prin normele de aplicare ale acestei legi, norme care nu au fost elaborate inca.
Presupunem ca aceasta recalculare se va face pe baza de cerere si depunerea unei adeverinte cu sumele totale castigate inainte de 01 aprilie 2001.
Deci vor avea dreptul la recalculare cu luarea in calcul a sumelor totale castigate inainte de 01 aprilie 2001 numai cei care au stagii de cotizare in aceasta perioada. Cei care au stagii de cotizare inainte de 01 aprilie 2001 si nu depun cereri si adeverinte vor beneficia automat de o majorare cu 10 % a punctelor anuale realizate inainte de 01 aprilie 2001.
Noua lege a pensiilor prevede si o modificare a modului de calcul a valorii pensiei prin introducerea conceptului de valoare a punctului de referinta. De aceasta modificare vor beneficia toti pensionarii fara a fi necesara depunerea unei cereri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1