Subiect "Sfaturi pens anticipata partial" Deschis de Adina la data: 07/31/2020 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sfaturi pens anticipata partial
Scris de: Adina la data: 07/31/2020 8:06am
Gen:F
Data nasterii:20.02.1963
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:studii superioare 5 ani
Intrebare:Doresc sa ma pensionez anticipat exact la data cand legea imi permite,ar trebui ca luna viitoare sa depun dosarul.Banuiesc ca voi avea penalizarea maxima.Am niste nelamuriri si de aceea apelez la bunavointa dvs:
1)la implinirea termenului ptr limita de varsta,eu mai trebuie sa fac vreun demers?
2)pe ce motiv se poate cere anularea deciziei ?
3)credeti ca as fi avantajata in vreun fel daca aman si astept legea 127/2019(01/09/2021)?
Va multumesc
Re: Sfaturi pens anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/31/2020 11:30am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala inainte de data de data de 20 august 2020 diminurea pensiei anticipate partiale va fi maxima, de 30 %.
Conform art 106 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul sa cereti anularea deciziei pentru pensie anticipata partiala in termen de 30 zile de la data comunicarii acesteea fara sa motivati cererea.
Daca nu anulati decizia de pensie anticipata partiala si beneficiati de aceasta pana la varsta de 62 ani si 5 luni, cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, trecerea de la o pensie la cealalta se face din oficiu fara sa fie nevoie sa depuneti cerere.
Noi nu dam sfatul de a cere imediat pensie anticipata partiala sau sa asteptati pana la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pentruca nu suntem convinsi ca actualele prevederi ale legii noi a pensiilor 127/2019 vor intra in vigoare, nemodificate, in septembrie 2021.
Din principiu prin continuarea activitatii si amanarea cererii pensiei anticipate partiale numarul lunilor de anticipare scad si stagiul de cotizare creste, ambele ducand la micsorarea diminuarii pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1