Subiect "calcul punct pensie" Deschis de mihaita la data: 08/01/2020 3:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punct pensie
Scris de: mihaita la data: 08/01/2020 3:26pm
Gen:M
Data nasterii:18.04.1964
Stagiul de cotizare:din nov 1988 pana in prezent
Alte date: 5 ani gr II, 23 ani gr I
Intrebare:Buna seara, Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se calculeaza punctul de pensie . Am un cont online pe situl CNPP de unde am rulat un raport privind contributivitatea mea la fd de pensii. Pana in febr 2008 ,punctul de pensie lunar, este stabilit ca raport intre venitul lunar si salariul mediu brut . Din martie 2008 ,cand am aderat la pilonul II de pensii, punctul de pensie calculat este mai mic. Am dedus din venit procentul aferent contributiei pt pilonul II , cf legii, dar am constatat ca exista diferente in minus la calculul punctului.In fiecare an procentul cu care se diminuiaza este din ce in ce mai mare ( in 2008 de 4%, apoi de 6%,7%,...actual cu 12%).Va rog sa-mi spuneti daca este corect si ce reprezinta aceasta deducere .Mentionez ca nu am am aplicat la pilonul III .
Re: calcul punct pensie
Scris de: GicaH la data: 08/02/2020 1:25pm
mihaita :
Gen:M
Data nasterii:18.04.1964
Stagiul de cotizare:din nov 1988 pana in prezent
Alte date: 5 ani gr II, 23 ani gr I
Intrebare:Buna seara, Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se calculeaza punctul de pensie . Am un cont online pe situl CNPP de unde am rulat un raport privind contributivitatea mea la fd de pensii. Pana in febr 2008 ,punctul de pensie lunar, este stabilit ca raport intre venitul lunar si salariul mediu brut . Din martie 2008 ,cand am aderat la pilonul II de pensii, punctul de pensie calculat este mai mic. Am dedus din venit procentul aferent contributiei pt pilonul II , cf legii, dar am constatat ca exista diferente in minus la calculul punctului.In fiecare an procentul cu care se diminuiaza este din ce in ce mai mare ( in 2008 de 4%, apoi de 6%,7%,...actual cu 12%).Va rog sa-mi spuneti daca este corect si ce reprezinta aceasta deducere .Mentionez ca nu am am aplicat la pilonul III .


Scuzați-mă ca intervin, dar nu sunteți primul care spune ca a accesat pilonul doi având 44 ani în 2008, când a întrat în vigoare legal pilonul doi și cred ca acest lucru nu ar trebui sa fie posibil... În rest puteți întreba ministrul muncii care dorește chiar sa mărească procentul de contribuție la pilonul doi.

De fapt procentul 3,75 % reprezinta procentul din contribuția personala la CAS care acum este 25% din salariul brut lunar.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 08/03/2020 4:29am
Modul de calcul al punctajului pensiei nu s-a schimbat, scaderea punctajelor dv anuale au alte cauze si presupunem ca principala cauza este ca salariile dv cresc intr-un procent mai mic decat creste salariul mediu brut pe economie.
Re: calcul punct pensie
Scris de: mihaita la data: 08/03/2020 5:47am
la pensie :
Modul de calcul al punctajului pensiei nu s-a schimbat, scaderea punctajelor dv anuale au alte cauze si presupunem ca principala cauza este ca salariile dv cresc intr-un procent mai mic decat creste salariul mediu brut pe economie.


Revin cu intrebarea : unde ma pot adresa pentru a vedea ce reprezinta suma retinuta din venitul meu lunar ( in afara % aferent pilonului II) care imi scade punctul de pensie. Multumesc.
Re: calcul punct pensie
Scris de: la pensie la data: 08/03/2020 9:53am
Trebuie sa va adresati la Casa de pensii teritoriale de care apartineti.
Re: calcul punct pensie
Scris de: Alexandrina la data: 08/14/2020 5:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sunt in aceeasi situatie si am aflat raspunsul.
Diminuarea punctajului in anul acesta este de 15%.
Redirectionarea a 3,75% catre pilon II inseamna reducerea punctajului dvs cu 15 %. Regula de 3 simplu.
3.75*100/25=15
Pentru anul viitor propunerea este de 6% adica 6*100/25=24.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1