Subiect "indice corectie" Deschis de Ioana la data: 08/11/2020 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
indice corectie
Scris de: Ioana la data: 08/11/2020 7:18am
Gen:F
Data nasterii:Dec. 1956
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionata la varsta din anul 2017 cu indice de corectie de 1,14. Am lucrat in continuare pana in decembrie 2019 , fapt pentru care am solicitat recalcularea pensiei dupa fiecare an suplimentar. Punctajul aferent indicelui de corectie fiind cel din decizia initiala. La solicitarea buletinului de calcul am constatat o eroare la stabilirea pensiei prin neluarea in calcul a sporului de vechime aferent perioadei 1992-1997, rezultand clar din adeverinta depusa initial la dosar.Am solicitat recalcularea pensiei initiale. Corect este sa recalculeze valoarea punctajului aferent indicelui de corectie(1,14) si sa primesc diferenta din recalculare pe 3 ani? Multumesc.
Re: indice corectie
Scris de: la pensie la data: 08/11/2020 8:47am
Este corect cum ati presupus dv.
Daca eroarea s-a datorat casei de pensii si dv nu ati depus adeverinta suplimentara, trebuie sa se recalculeze pensia prin introducerea in calcul a sporului de vechime neluat in calcul, cresterii punctajului mediu care rezulta din aceasta recalculare i se aplica indicele de corectie 1,14. Drepturile rezultate prin aceasta recalculare vi se platesc retroactiv pe o perioada de 3 ani care se incadreaza in termenul exceptat de la prescriere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1