Subiect "valoare pensie" Deschis de Violeta D. la data: 08/13/2020 1:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valoare pensie
Scris de: Violeta D. la data: 08/13/2020 1:25am
Gen:feminin
Data nasterii:23.06.1961
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:
Intentionez sa-mi depun dosarul pentru pensia anticipata partiala pe data de 17 august 2020.
Decizia de pensionare se va emite probabil la sfarsitul lunii septembrie 2020, dar din cate stiu ea va intra in plata la data la care voi face dovada ca nu mai am calitate de asigurat (probata prin foaia de lichidare).
Cum se va calcula valoarea pensiei, pe care o voi primi dupa ce imi inceteaza calitatea de asigurat, la valoarea punctului de pensie la data de 17 aug 2020, data depunerii cererii de pensionare, sau la valoarea punctului de pensie valabil la data la care am dreptul sa primesc pensia anticipata partiala?
Multumesc!
Re: valoare pensie
Scris de: GicaH la data: 08/13/2020 3:27am
Violeta D. :
Gen:feminin
Data nasterii:23.06.1961
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:
Intentionez sa-mi depun dosarul pentru pensia anticipata partiala pe data de 17 august 2020.
Decizia de pensionare se va emite probabil la sfarsitul lunii septembrie 2020, dar din cate stiu ea va intra in plata la data la care voi face dovada ca nu mai am calitate de asigurat (probata prin foaia de lichidare).
Cum se va calcula valoarea pensiei, pe care o voi primi dupa ce imi inceteaza calitatea de asigurat, la valoarea punctului de pensie la data de 17 aug 2020, data depunerii cererii de pensionare, sau la valoarea punctului de pensie valabil la data la care am dreptul sa primesc pensia anticipata partiala?
Multumesc!



Pensia se va calcula cu valoarea punctului de pensie din luna în care veți face cererea și se va actualiza cu valoarea punctului de pensie din fiecare luna.
O observație, pentru dovedirea încetării activității va este necesara o adeverință de la angajat, sau decizia de încetare contract de munca și nu fisa de lichidare. Pana la primirea deciziei de pensionare trebuie sa așteptati cca 45 zile, iar punerea în plata se va face cu data depunerii dovezii de încetare activitate. Pe perioada de la data depunerii cererii pana la depunerea dovezii de încetare activitate pensia anticipata se considera suspendata.
Re: valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2020 5:47am
Raspunsul domnului Gica este corect cu o singura observatie: adeverinta de incetarea activitatii o elibereaza angajatorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1