Subiect "Pensie" Deschis de Petrica la data: 08/13/2020 9:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Petrica la data: 08/13/2020 9:21am
Gen:feminin
Data nasterii:ianuarie 1963
Stagiul de cotizare:38,4
Alte date:6ani gr 2
Intrebare:cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare,iar daca va fi cu penalizare cat va fi procentul.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2020 9:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna mai 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 10 luni.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in luna mai 2023.
Nu va puteti pensiona cu pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat un stagiu total de cotizare de 41 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca o cereti in aceasta luna in ziua in care realizati varsta de 57 ani si 7 luni diminuarea este de 8,25%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1