Subiect "cumparare vechime" Deschis de Ioni la data: 08/13/2020 3:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare vechime
Scris de: Ioni la data: 08/13/2020 3:38pm
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca actuala lege a pensiilor sau proiectul de lege aflat in dezbatere, permite sa cumpar vechime pentru perioada cand am beneficiat de pensie de urmas, cand eram la liceu (de pe urma unui parinte).
Este vorba de anii 1994 - 2000.

Cunosc ca inca nu se poate cumpara vechime dar ma intereseaza de principiu, daca se va putea cumpara vechime si pentru acei ani cand am beneficiat de pensie de urmas, fiind la liceu (pana in 24 ani).
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 08/14/2020 1:06am
Actuala legislatie a pensiilor prevede posibilitatea cumpararii de stagiu de cumparare numai pe perioade viitoare prin contract de asigurare sociala.
Noua lege a pensiilor 127/2019 prevede deasemeni:
- cumparare pe perioade viitoare prin contract de asigurare sociala dar numai daca cel care cumpara mai are minim 10 ani de stagiu de cotizare
- cumpararea de stagiu de cotizare si pe perioade trecute pe o perioada de maxim 5 ani anteriori lunii incheierii contractului si daca cel care cumpara mai are minim 10 ani de stagiu de cotizare.

Deci raspunsul la intrebarea punctuala pusa de dv este ca nici actuala legislatie si nici noua lege nu prevad posibilitatea cumpararii stagiului de cotizare in perioada mentionata de dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1