Subiect "Cumpărare vechime" Deschis de Miha la data: 08/14/2020 1:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumpărare vechime
Scris de: Miha la data: 08/14/2020 1:06am
Gen:F
Data nasterii:1969
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:
Intrebare:cum se poate cumpăra vechime,cum se va calcula,în cât timp se poate plati,mi îmi trebuie perioada 1986-1989,va rog mult un răspuns concret
Re: Cumpărare vechime
Scris de: la pensie la data: 08/14/2020 1:53am
Actuala legislatie a pensiilor prevede posibilitatea cumpararii de stagiu de cumparare numai pe perioade viitoare prin contract de asigurare sociala platind o rata lunara de 25 % din salariul minim pe economie care in prezent este de 2230 lei. Plata se poate face lunar sau pe maxim 12 luni in avans
Noua lege a pensiilor 127/2019 prevede deasemeni:
a)- cumparare pe perioade viitoare prin contract de asigurare sociala dar numai daca cel care cumpara mai are minim 10 ani de stagiu de cotizare platind o contributie lunara stabilita prin codul fiscal (acum aceasta contributie este de 25 %). Baza de calcul este salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat care se stabileste anual. Spre comparatie in anul 2020 acest salariu a fost stabilit la 5429 lei
b)- cumpararea de stagiu de cotizare si pe perioade trecute pe o perioada de maxim 5 ani anteriori lunii incheierii contractului si daca cel care cumpara mai are minim 10 ani de stagiu de cotizare. Conttributia lunara si baza de calcul sunt aceleasi ca la litera a). Suma totala se poate plati in o singura transa sau in transe lunare in o perioada de maxim 1 an de la data incheierii contractului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1