Subiect "Calcul suma punctaj realizat" Deschis de Alexandrina la data: 08/14/2020 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul suma punctaj realizat
Scris de: Alexandrina la data: 08/14/2020 7:22am
Gen:F
Data nasterii:28.03.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Calcul suma punctaj realizat
Buna ziua !
Am cont pe cnpp si pot sa-mi vizualizez punctajul realizat dupa anul 2001.
Am introdus datele mele in programul dvs pana in anul 2001.
Pentru a reusi sa calculez pensia as avea nevoie de suma punctelor realizate la datele introduse in program. Punctajul total afisat in program nu il pot folosi avand in vedere ca nu stiu cum s-a obtinut. Mentionez ca daca as introduce toate datele (si dupa anul 2001) rezultatul nu ar fi concludent avand in vedere ca am aderat la pilonul II.
Nelamuriri:
1. Stagiul meu de cotizare trebuie sa fie 33 ani si 1 luna, adica 33*12+1=397. In program este trecut 358. De unde este diferenta?
2. Ce reprezinta punctajul total afisat de program ? Cum s-a obtinut ?
Din program as dori sa obtin suma punctajului obtinut pentru perioada in care am introdus datele fara sa fie impartita la 12 luni/ stagiu complet de cotizare ( nu stiu cum sa o deduc din program). Vreau sa ma decid daca sa imi depun dosarul pentru pensie anticipata partial ( as avea stagiul de cotizare de 33 ani si 1 luna + 7 ani ) sau sa astept pana la implinirea varstei de pensionare de 59 ani si 5 luni (62 ani si 5 luni – 3 ani grupa 2).
Multumesc mult !
Re: Calcul suma punctaj realizat
Scris de: la pensie la data: 08/14/2020 9:15am
Stagiul complet de cotizare indicat de program este gresit. Multumim pentru ca ati semnalat aceasta eroare. Vom analiza de unde provine eroarea si o vom corecta.
Aceasta eroare este numai de afisaj si nu influenteaza calculul. Daca verificati cum a fost calculat punctajul mediu veti constata ca in cazul dv acesta a fost calculat cu stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luna.
Pentru a vizualiza punctajele anuale rezultate prin calculul cu programul de pe site faceti click pe butonul “Datele introduse” existent pe oricare pagina anuala de date si astfel puteti determina din ce este compus punctajul total.
Re: Calcul suma punctaj realizat
Scris de: Alexandrina la data: 08/14/2020 8:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru raspuns.
Este foarte util programul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1