Subiect "Trecere de la PAP la PLV" Deschis de Sanda la data: 09/15/2020 6:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Sanda la data: 09/15/2020 6:39am
Gen:F
Data nasterii:30.08.1959
Stagiul de cotizare:37
Alte date: in Oct.2016 am decizie PAP, apoi am suspendat PAP si am fost angajata obtinand venituri in per. apr.2017-dec.2018; din ian.2019 am reluat PAP.
Intrebare:
1.Cand trebuie sa depun cerere de PLV: cu 1 luna inainte de a implini 61 ani si 6luni, pe 28 februarie sau pe 2 martie?
2. Coeficientul de corectie de 1.09 nu se mai aplica la veniturile realizate in per. apr.2017-2018? Adica la punctele deja calculate pentru PAP se adauga puntele noi/31.5?
3. Mai pot cere in instanta corectia sumelor dinainte de 2001 din Cartea de munca?

Multumesc pentru sprijin,
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: la pensie la data: 09/17/2020 1:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 28 februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni.
1 Deoarece data de 28 februarie este zi nelucratoare dosarul se depune in data de luni 01 martie 2021 dar in cerere se mentioneaza ca data de pensionare 28 februarie.
2 Indicele de corectie primit prin decizia de pensie anticipata partiala nu se mai aplica punctajelor realizate dupa iesirea la aceasta pensie.
3 Nu este clara intrebarea. Nu stim la ce sume va referiti.
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Sanda la data: 09/18/2020 12:35pm
Multumesc pentru raspunsuri.
Referitor la punctul 2 nu mi se pare logic sa nu se aplice indicele de corectie. Este ca a doua penalizare. Puteti sa-mi indicati articolul din lege de unde rezulta acest mod de calcul?

La pct.3 vroiam sa intreb daca mai pot contesta in instanta urmatoarea situatie: in iulie 2000 a fost scrisa gresit in Cartea de Munca, suma salariului primit. Pot dovedi cu ceea ce scrie in CIM. In plus, desi in fiecare luna aveam alt salariu (deoarece era cotat in USD si cursul de schimb diferea mult in fiecare luna)nu s-a mai inregistrat in CM nimic pana in aprilie 2001. In calculul PAP s-a considerat aceeasi suma (gresita) timp de 9 luni, desi am dus si adeverinta de la angajator ca a platit alte sume. Dar Casa de pensii nu a luat-o in considerare. Intrebarea era daca atunci cand primesc decizia pentru PLV pot corecta prin instanta judecatoreasca aceasta eroare?

Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1