Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Stanciu la data: 09/15/2020 8:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Stanciu la data: 09/15/2020 8:14am
Gen:feminin
Data nasterii:ianuarie 1963
Stagiul de 38/3
Intrebare:daca locuiesc de peste 30 ani in localitate cu poluare remanenta, cand pot iesi la pensie?
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/17/2020 2:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna mai 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca ati avut domiciliul minim 30 ani in o localitate cu poluare remanenta, conform actualei legi a pensiilor aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata, cu o anticipare de 2 ani adica la varsta de 60 ani si 4 luni.
Daca actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu noua lege a pensiilor 127/2019 in data de 01 septembrie 2021 si actualele prevederi ale acesteia nu se vor modifica se vor produce urmatoarele modificari :
- Pensia anticipata partiala, nediminuata se va numi pensie pentru limita de varsta.
- Lista localitatilor cu poluare remanenta va fi reanalizata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1