Subiect "Reducere stagiu cotizare" Deschis de Dragomir Costel la data: 09/21/2020 9:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere stagiu cotizare
Scris de: Dragomir Costel la data: 09/21/2020 9:11am
Gen:m
Data nasterii:12.05.1958
Stagiul de cotizare:28 ani si 3 luni
Alte date:Am decizie de respingere pensie anticipata partiala
Intrebare:conform legii 201 din 10.09.2020 cu privire la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani ma poate ajuta sa ma pensionez PLV anul viitor sau ce pot face pentru a ma pensiona ?
Re: Reducere stagiu cotizare
Scris de: GicaH la data: 09/21/2020 9:22am
Dragomir Costel :
Gen:m
Data nasterii:12.05.1958
Stagiul de cotizare:28 ani si 3 luni
Alte date:Am decizie de respingere pensie anticipata partiala
Intrebare:conform legii 201 din 10.09.2020 cu privire la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani ma poate ajuta sa ma pensionez PLV anul viitor sau ce pot face pentru a ma pensiona ?


Pensia anticipata sau anticipata partial se poate obtine după împlinirea vârstei de 60 ani, prima cu depășirea stagiului complet de cotizare de 35 ani cu minim 8 ani, iar cea de a doua cu depășirea stagiului complet de cotizare de 35 ani cu pana la 8 ani. Reducerea de 2 ani pentru ca ati locuit 30 ani în zone poluate nu se cumulează cu alte reduceri.
Re: Reducere stagiu cotizare
Scris de: Dragomir Costel la data: 09/21/2020 9:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc! In concluzie daca nu lucrez...trebuie sa astept PLV cu stagiul minim de 15 ani care va fi in 2023. Vechime nu pot cumpara pentru PAP ?
Re: Reducere stagiu cotizare
Scris de: Dragomir Costel la data: 09/21/2020 9:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ce solutii i mi puteti oferi ?
Re: Reducere stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 09/21/2020 2:28pm
Raspunsul domnului Gica este corect.
Conform actualei legi a pensiilor 263/201 puteti beneficia numai de pensie pentru limita de varsta la varsta in data de 12 mai 2023 deoarece nu se poate cumpara stagiu pentru pensie anticipata nu se poate incheia contract de cumparare a stagiului de cotizare.
Nu va putem oferi decat doua solutii de rezolvare :
- Sa urmariti modificarea legislatiei actuale, daca apare posibilitatea cumpararii stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala pentru o perioada trecuta si daca aceasta solutie o puteti suporta din punct de vedere financiar.
- Daca actuala lege a pensiilor este inlocuita cu noua lege a pensiilor 127/2019, incepand cu 01 septembrie 2021, aceasta va da posibilitatea cumpararii stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala, pentru perioade trecute, dar costul este destul de mare si nu stim daca il puteti suporta si daca este avantajos
Re: Reducere stagiu cotizare
Scris de: GicaH la data: 09/21/2020 2:36pm
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect.
Conform actualei legi a pensiilor 263/201 puteti beneficia numai de pensie pentru limita de varsta la varsta in data de 12 mai 2023 deoarece nu se poate cumpara stagiu pentru pensie anticipata nu se poate incheia contract de cumparare a stagiului de cotizare.
Nu va putem oferi decat doua solutii de rezolvare :
- Sa urmariti modificarea legislatiei actuale, daca apare posibilitatea cumpararii stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala pentru o perioada trecuta si daca aceasta solutie o puteti suporta din punct de vedere financiar.
- Daca actuala lege a pensiilor este inlocuita cu noua lege a pensiilor 127/2019, incepand cu 01 septembrie 2021, aceasta va da posibilitatea cumpararii stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala, pentru perioade trecute, dar costul este destul de mare si nu stim daca il puteti suporta si daca este avantajos


Costul depinde de perioada cumpărată, după câte am aflat eu, caci contributia se raportează la salariul mediu din acea perioada și nu din data când se întreprinde acțiunea de cumpărare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1