Subiect "calcul pensie" Deschis de Dan la data: 09/21/2020 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Dan la data: 09/21/2020 10:12am
Gen:M
Data nasterii:02.06.1968
Stagiul de cotizare:34 ANI
Alte date:CERTIFICAT HANDICAP ACCENTUAT PERMANENT
Intrebare:Pentru a completa tabelul privind calcul pensie:
1. Salariul tarifar lunar in februarie 2005 este de 566300 lei, spor de vechime 15% =849.450 lei conform cartei de munca si conform adeverinta privind eliberate de CJudetana de pensii am realizat un venit Brut de 12.654.450 lei care banuiesc ca a fost introdus al treilea salariu adica beneficiu aferent anului 2004. Cum introduc in tabelulul pentru calcul pensiei?
2. In cazul in care am avut contract de timp partial 2 ore cumulat cu contract de munca de 8 ore in luna respectiva la doua firme diferite , cum introduc in tabelul pentru calcul pensiei pentru determinarea venitului realizat? Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/22/2020 3:22am
In cazul in care aveti “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” de la Casa de pensii introduceti in programul de calcul, in coloana salarii tarifare, cifrele din coloana “sumele pentru care s-a platit CAS”din aceasta situatie. In exemplul dat din februarie 2005 introduceti in coloana salarii tarifare suma de 12.654.450 lei asa cum ati procedat.
In cazul in care ati avut doua contracte diferite la doua societati diferite, daca perioada este dupa aprilie 2001 procedati cum am spus mai sus iar daca perioada este inainte de aprilie 2001 sumele castigate pe contractul de 2 ore il introduceti in coloana sporuri in suma fixa.
Am verificat ultimul program deschis pe numele dv si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noiembrie 1991 - martie 1992 3 %
2 In diverse perioade de timp ati selectat codul “N”care este destinat cazurilor in care s-a lucrat si salariul nu este inscris in carnetul de munca. In perioada in care ati selectat acest cod era obligatorie inscrierea salariului in carnetul de munca si daca nu prezentati acte care dovedesc salariile primite in acea perioada este posibil ca sa nu fie luata in calculul pensiei acea perioada.
3 Daca ati contribuit la pilonul II de pensii administrat privat, incepand din anul 2008, in programul de calcul de pe site, in coloana salarii, trebuie introdusa o suma corectata cu rapotul dintre cota de contributii datorata la sistemul public de pensii si cota de contributie platita la fondul de pensii administrat privat.
4 Daca aveti certificat de handicap accentuat trebuie sa precizati data dobandirii hamdicapului, inscrisa in certificat, pentru a va preciza o eventuala corectie a rezultatului iesit din calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1