Subiect "PUNCT PENSIE 1775 LEI" Deschis de Constanta la data: 09/22/2020 11:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PUNCT PENSIE 1775 LEI
Scris de: Constanta la data: 09/22/2020 11:29am
În 2019, prin lege, s-a stabilit ca valoarea unui punct de pensie începând cu 01.09.2020,să fie de 1775 lei.

Acest lucru însemnând o creștere cu 40% față de valoarea punctului de pensie stabilit cu data de 01.09.2019,respectiv de 1265 lei.
Creșterea însemnând diferența dintre valorile celor două ca fiind în sumă de 510 lei.

Prin Ordonanță a guvernului de rectificare a Bugetului de Stat,guvernul a considerat că nu se poate acorda creșterea de 40%, limitând această creștere la 14%.Adică la creșterea punctului de pensie la valoarea de 1442 lei. Creștere ce înseamnă 177 lei.


Astăzi, în Parlament, diminuarea operată prin ordonanța de urgență, nu a trecut!

Legea de rectificare a Bugetului de stat a fost aprobată. Iar diminuarea eliminată.

Ceea ce înseamnă că valoarea punctului de pensie stabilită încă de anul trecut prin lege trebuie acordată începând cu drepturile pensionarilor de pe luna septembrie 2020.

Rămâne de văzut dacă contestația, ce va fi depusă de către grupul aflat la guvernare, așa cum au anunțat că o să se depună la Curtea Constituțională, de a nu acorda această mărire, va avea sorți de izbândă.


Cine dorește să vizioneze înregistrarea dezbaterii în plen poate urmări înregistrarea video.

Ședința din 22.09.2020

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno2015.video?sursa=1
Re: PUNCT PENSIE 1775 LEI
Scris de: la pensie la data: 09/22/2020 1:30pm
Doamna Constanta
Pana in prezent am reusit sa mentinem discutiile pe forum departe de dezbaterile politice.
Deoarece in acest mesaj dv ati intrat in dezbaterile politice va rugam ca pe viitor sa le evitati.
Multumim pentru intelegere
Re: PUNCT PENSIE 1775 LEI
Scris de: Constanta la data: 09/22/2020 3:12pm
Cu siguranță!
Se simte că a cam deranjat... Scuzele de rigoare.

Dorința mea a fost de a aduce la cunoștință celor interesați de unde se pot informa direct, de la sursă, despre cum și unde se stabilesc legile care ne guvernează și trebuie să le respectăm,pentru a elimina manipulările din diversele alte surse. Nu de a face politică.
Re: PUNCT PENSIE 1775 LEI
Scris de: lazar dumitru la data: 09/23/2020 2:24am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc site-ului Lapensie.com pentru profesionalism si neimplicare in politrucie .
Re: PUNCT PENSIE 1775 LEI
Scris de: Constanta la data: 09/23/2020 4:13am
Permiteți o ultimă intervenție pe site.

Politruchia din toate taberele poartă răspunderea situației în care se află actualii și viitorii pensionari.Despre foști, nu mai putem vorbi.

Și au dreptul de a fi informați atâta timp cât mai pot auzi și vedea. Cu atât mai mult cât acest site le este dedicat.

Trebuie să cunoască nu doar o dată a ieșirii la pensie sau o aplicare a unui coeficient. Prea puțin îi ține de foame, ca să mă exprim în general.
Trebuie să cunoască și de ce și cum se ajunge la situația respectivă.

Dar, bineînțeles este la latitudinea deținătorului site-ului nivelul de implicare.

Este bine și așa. Dar, se poate face mai mult, în funcție de disponibilitate.
Re: PUNCT PENSIE 1775 LEI
Scris de: la pensie la data: 09/23/2020 7:23am
Echipa acestui site regreta aceasta situatie.
Site-ul nostru este conceput pentru informatii pur tehnice.
Informatia data de dv este partizana dupa cum si partizana ar fi si informatia privind cursul leu/euro ca urmare a evenimentului informat de dv.
Pozitiile partizane nu sunt agreate pe acest site.
Sunteti binevenita cu informatii care nu sunt partizane politic.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1