Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Codreanu Daniela la data: 09/27/2020 7:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Codreanu Daniela la data: 09/27/2020 7:45am
Gen:F
Data nasterii:25.03.1961
Stagiul de cotizare:35 ani in 7 octombrie
Facultate 5 ani la zi
Intrebare:Buna ziua! Doresc sa va intreb daca pensia anticipata partiala se poate cumula cu veniturile obtinute din PFA cu activitatea Activitati de consultanta pentru afaceri si management (am si diplome de jurista, dar nu am functionat pe PFA; mentionez ca am fost manager la un centru medical timp de 16 ani la o c0mpanie internationala). De asemenea doresc sa va intreb daca pensia anticipata partiala se poate cumula cu un contract de administrare la un SRL (propriu)! In caz ca da, in ambele cazuri de mai sus, mai trebuie platite CAS si CASS? Multumesc mult!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/28/2020 4:01am
In legislatia pensiilor se prevede ca pensionarii care beneficiaza de pensie anticipata partiala nu pot cumula pensia cu venituri realizate din activitati dependente care se incadreaza in art 6 alin (1) pct. I litera a) si b) si pct. II din legea pensiilor 263/2010 si pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati independente.
Activitatea de consultanta pentru afaceri si management se incadreaza in activitatile independente si sumele castigate pot fi cumulate cu pensia anticipata partiala.
Nu cunoastem cum se incadreaza in legea pensiilor si in codul fiscal activitatea de administrare cu contract a unui SRL si va sfatuim sa va adresati unui consultant fiscal sau unui functionar al Casei de pensii, carora le adresati si intrebarea posibilitatii ca pentru aceste sume sa nu platiti CAS.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1