Subiect "contributii platite in UE" Deschis de Coste (Diaconu) A.Roxana la data: 09/27/2020 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii platite in UE
Scris de: Coste (Diaconu) A.Roxana la data: 09/27/2020 8:04am
Gen:F
Data nasterii:03.03.1964
Stagiul de cotizare:38
Alte date:am lucrat cu contract legal in UK 7 luni
Intrebare: avand in vedere ca am lucrat legal si am platit contributii pentru pensie, dar mai putin de 1 an , - CE TREBUIE SA FAC CA SUMELE PLATITE IN UK SA FIE LUATE IN CONSIDERARE LA PENSIA DIN ROMANIA. Mentionez ca am toate documentele (contract munca , fluturasi salariu, scrisoare de confirmare a stagiilor platite in UK).
Re: contributii platite in UE
Scris de: la pensie la data: 09/28/2020 4:15am
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 03 octombrie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 7 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 7 luni adica in data de 03 octombrie 2021.Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Perioada lucrata in UK nu se ia in calculul pensiei din Romania ci pentru aceasta se calculeaza o pensie conform legislatiei de acolo. Pentru a va informa in privinta acestor drepturi adresati-va Casei de pensii teritorialae di Romania de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1