Subiect "Indice de corecție" Deschis de Nico la data: 09/28/2020 7:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice de corecție
Scris de: Nico la data: 09/28/2020 7:30am
Gen:F
Data nasterii:20.08.1958
Stagiul de cotizare: total 42 ani 9 luni
Alte date:31 ani 2 luni în sistemul public
Intrebare:
Bună ziua,
La 20 octombrie 2019 am ieșit la pensie de vârstă și mi s-a dat decizia de pensionare DUPA 6 luni, în mai 2020. Indice de corecție o (zero)!
Am făcut cerere de rectificare și voi primi la pensie și indicele de corecție.
Cât va fi acel index?
1,20 aferent anului ieșirii la pensie octombrie 2019
sau
1,41 aferent datei deciziei de ieșire la pensie din mai 2020?

Cu mulțumiri!
Re: Indice de corecție
Scris de: GicaH la data: 09/28/2020 8:41am
Nico :
Gen:F
Data nasterii:20.08.1958
Stagiul de cotizare: total 42 ani 9 luni
Alte date:31 ani 2 luni în sistemul public
Intrebare:
Bună ziua,
La 20 octombrie 2019 am ieșit la pensie de vârstă și mi s-a dat decizia de pensionare DUPA 6 luni, în mai 2020. Indice de corecție o (zero)!
Am făcut cerere de rectificare și voi primi la pensie și indicele de corecție.
Cât va fi acel index?
1,20 aferent anului ieșirii la pensie octombrie 2019
sau
1,41 aferent datei deciziei de ieșire la pensie din mai 2020?

Cu mulțumiri!


Daca în decizie scrie că punerea în plata s-a făcut cu octombrie 2019, atunci veti primi indicele de corectie 1.20 din 2019 și vi se va da din urma, adică din octombrie 2019.
Probabil ca vi s-a dat din urma pensia fără indice de corectie.
Re: Indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 09/29/2020 3:47am
Raspunsul domnului Gica este corect daca iesirea la pensie la care faceti referire este iesirea initiala la pensie.
Daca inainte de aceasta iesire la pensie ati beneficiat de pensie de invaliditate sau de pensie anticipata reveniti cu precizari.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nico la data: 09/29/2020 4:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Da, înainte de pensia de vârstă am beneficiat de pensie de invaliditate din 2006
Re: Indice de corecție
Scris de: Nico la data: 09/29/2020 7:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Înțelegeți limbajul de lemn al magistraților?

“ Prin Decizia nr. 698/2014, Curtea Constituțională a arătat că, dată fiind aplicarea principiului tempus regit actum, situația diferită în care se află cetățenii în funcție de reglementarea aplicabilă nu poate fi privită ca o încălcare a dispozițiilor constituționale care consacră egalitatea în fața legii și autorităților publice, fără privilegii și discriminări.

68. În situațiile în care dreptul inițial la pensie s-a născut anterior intrării în vigoare a dispozițiilor art. 170 din Legea nr. 263/2010, indicele de corecție nu este aplicabil, fiind fără relevanță juridică nepunerea în plată a deciziei de pensionare sub aspectul stabilirii datei la care s-a născut dreptul inițial la pensie întrucât, potrivit textelor sus-menționate, a operat doar suspendarea efectelor deciziei de pensionare cu privire la plata drepturilor bănești.

Pentru considerentele expuse, ÎCCJ – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept a considerat că se impune admiterea sesizării, pronunţând următoarea soluţie:

„Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Alba Iulia – Secția I civilă în Dosarul nr. 1.734/107/2016 privind pronunțarea unei hotărâri prealabile și, în consecință, stabilește că:

În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 170 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, indicele de corecție se aplică persoanelor al căror drept inițial la pensie s-a născut ulterior intrării în vigoare a legii.”
Re: Indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 09/29/2020 12:31pm
Nu ati ales textul potrivit.
Textul corect este urmatorul :
“Art 170 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 prevede :
Indicele de corectie se aplica o singura data la inscrierea initiala la pensie.

Nota : Prin decizia Curtii Constitutionale nr 702 din 31 octombrie 2019, publicata in Monitorul Oficialnr 96 din 10 februarie 2020, s-a admis exceptia de neconstitutionalitate, constandu-se ca sintagma “inscrierea initiala la pensie” din cuprinsul art 170 alin (3) din legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice este constitutionala, in ceeace priveste beneficiarii pensiilor de invaliditate , in masura in care se interpreteaza ca se refera la stabilirea pensiei pentru limita de varsta prin aplicarea, pentru prima oara, a conditiilor de varsta legala de pensionare si stagiul complet de cotizare prevazute de legea 263/2010.
Deoarece aceasta prevedere a intrat in vigoare incepand cu 10 februarie 2020 nu vi s-a acordat indice de corectie prin decizia din octombrie 2019, insa urmeaza sa vi se acorde indicele de corectie de 1,20 din octombrie 2019 dar plata din urma consideram ca vi se va da incepand cu 10 fegbruarie 2020.
Re: Indice de corecție
Scris de: Nico la data: 09/30/2020 2:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mi se pare aberant și prolix textul formulat de magistrați! Trebuie tradus în limba română!

Deci :
Indicele de corecție se acordă o singurâ dată inițial pt cei care ies la pensie pt limită de vâstă și cei anticipat, iar pt cei pe caz de boală, la momentul când trec la pensia pt limită de vârstă.

“ egalitatea în fața legii și autorităților publice, fără privilegii și discriminări”
E un bla, bla pt că nu există din moment ce unul care iese la pensie în 31.12.2019 și unul care iese pe 1.01.2020, care au fost toată viața cu aceleași salarii și aveau acelaș post au pensii diferite cu 21%.
Sau unul care a ieșit anticipat parțial și a fost penalizat 5 ani, rămàne și cu indexul de corecție mic și nu cu cel mai mare care s-ar fi putut aplica la ieșirea la limită de vârstă. În mod normal ar fi trebuit să poată alege coeficientul cel mai bun.
Re: Indice de corecție
Scris de: la pensie la data: 09/30/2020 1:19pm
Va dam dreptate, dar din pacate numai cu atat va putem ajuta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1