Subiect "pensie anticipata fara punere in plata" Deschis de Burchiu Elena la data: 10/13/2020 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata fara punere in plata
Scris de: Burchiu Elena la data: 10/13/2020 8:08am
Gen:F
Data nasterii:14.01.1961
Stagiul de cotizare:26 ani si 10 luni
Alte date:3 ani in grupa a 2 a de munca + 5 ani de facultate
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca pot depune dosarul pentru pensie anicipata sau anticipata partial fara punere in plata astfel incat sa pot beneficia la calculul pensiei de actualul indice de corectie de 1,41. Multumesc
Re: pensie anticipata fara punere in plata
Scris de: GicaH la data: 10/13/2020 11:49am
Burchiu Elena :
Gen:F
Data nasterii:14.01.1961
Stagiul de cotizare:26 ani si 10 luni
Alte date:3 ani in grupa a 2 a de munca + 5 ani de facultate
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca pot depune dosarul pentru pensie anicipata sau anticipata partial fara punere in plata astfel incat sa pot beneficia la calculul pensiei de actualul indice de corectie de 1,41. Multumesc


După data nasterii va puteți pensiona la limită varsta la împlinirea vârstei de 62 ani, deci în 14 ianuarie 2023, cu Stagiul complet de cotizare de 32 ani. Pentru a iesi la pensie anticipat trebuie sa aveți un stagiu de minim 40 ani, iar pentru pensie anticipata partial trebuie sa aveti minim 32 ani stagiu de cotizare, ceea ce dumneavoastră nu aveți în nici-unul din cazuri, ținând cont ca pana la 01 septembrie 2021 stagiile asimilate pentru studii superioare nu se adauga la Stagiul de cotizare. Pentru lucrul în grupa a doua de munca primiți un stagiu suplimentar de 3 luni/an întreg și reducere de 4 luni/an intreg dacă îndepliniți condiția de stagiu complet de cotizare de 32 ani. D
Indicele de corectie de 1.41, avut în vedere de dumneavoastră este cel de anul 2020, când dumneavoastră nu aveți dreptul la nici-un fel de pensie, anticipata sau anticipata partial, decât poate de invaliditate.
Re: pensie anticipata fara punere in plata
Scris de: la pensie la data: 10/14/2020 8:56am
Raspunsul domnului Gica este partial corect cu urmatoarele observatii.:
- Pentru cei 3 ani lucrati in grupa II de munca inainte de aprilie 2001 nu se acorda stagiu de cotizare suplimentar deoarece conform legii pensiilor 3/1977 se acorda stagii de cotizare suplimentare numai pentru stagii de minim 5 ani.
- Stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare nu se iau in calculul stagiului complet de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate nici dupa 1 septembrie 2021.
-Reducerea varstei de pensionare cu 4 luni/an intreg pentru stagiile de cotizare lucrate in gr II asimilate cu conditii deosebite este prevazuta in actuala lege a pensiilor 263/2010, dar dv nu puteti beneficia de ea daca aceasta va fi inlocuita cu noua lege a pensiilor 127/2019 in data de 01 septembrie 2021. Noua lege a pensiilor prevede reducerea varstei de pensionare cu 3 luni/an intreg pentru stagiile de cotizare lucrate in gr II asimilate cu conditii deosebite, insa veti beneficia de 4 luni/an intreg daca intre timp prevederile acestei legi se modifica
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1