Subiect "rugaminte" Deschis de Negulescu Neculae la data: 10/14/2020 6:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte
Scris de: Negulescu Neculae la data: 10/14/2020 6:10am
Gen:M
Data nasterii:18.11.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am incarcat date in programul dvs.si as dori sa stiu daca am procedat corect sau am gresit ceva. As dori sa ies la pensie anticipat partial si m-ar ajuta mult acest calcul.
Voiam sa mai intreb daca lunile platite din prestatii sociale constituie vechime si se iau in calcul(am avut CM pe cod 08 neoplazii).
Re: rugaminte
Scris de: GicaH la data: 10/17/2020 12:55pm
Negulescu Neculae :
Gen:M
Data nasterii:18.11.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am incarcat date in programul dvs.si as dori sa stiu daca am procedat corect sau am gresit ceva. As dori sa ies la pensie anticipat partial si m-ar ajuta mult acest calcul.
Voiam sa mai intreb daca lunile platite din prestatii sociale constituie vechime si se iau in calcul(am avut CM pe cod 08 neoplazii).


Ar trebui sa dați și perioada acestui CM, înainte sau după 2005. Dacă este înainte se ia în calcul, dacă este după nu se iau în calcul decât CM pentru accidente sau boli profesionale. Dacă ați fi avut cont la CNPP ați fi văzut toate stagiile luate în calcul de CNPP după 01.04.2001.
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 10/22/2020 9:32am
Am verificat datele introduse de dv in program si pentru a le interpreta aveam mai multe informatii de la dv asa cum a precizat domnul Gica.
Pentru observatiile noastre am facut urmatoarele presupuneri :
-Ati introdus in program perioada lucrata lucrata si stagiul militar fara concediul pentru incapacitate de munca (CM).
- Nu ati beneficiat de pensie de invaliditate.
- Continuati sa lucrati pana la data de 01 noiembrie 2020. In aceste conditii in data de 01 noiembrie 2020 veti ave un stagiu de de cotizare lucrat de 31 ani si 5 luni si un stagiu de cotizare asimilat pentru stagiu militar de 1 an si 6 luni
- Din datele introduse rezulta ca ati lucrat in grupa II de munca o perioada de 10 ani intregi. Daca in perioada selectata cu grupa II de munca va lipseste o singura zi se va lua in calcul un stagiu de cotizare lucrat in grupa II de munca de 9 ani intregi.
In conditiile de mai sus posibilitatile dv de iesire la pensie sunt urmatoarele
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si pentru perioada concediului militar inainte de 01 ianuarie 2005 si realizati un stagiu total de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 35 ani
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” . Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 18 iulie 2022.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 18 noiembrie 2020 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani cumuland perioada lucrata, stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca si concediul medical inainte de 01 ianuarie 2005 (fara a lua in calcul stagiul militar). Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Privitor la datele introduse in program am constatat ca nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre mai 1983 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - aprilie 1988 6 %
Intre mai 1988 - martie 1992 9 %
Pentru calculul punctajului pensiei anticipate partiale nu se ia in calcul perioada stagiului militar
Daca cereti pensie anticipata partiala in acest an introduceti in pagina de intrare a programului de calcul indicele de corectie 1.41 (cu punct in loc de virgula).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1