Subiect "PENSIE ANTICIPATA PARTIALA" Deschis de DANA la data: 10/16/2020 2:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: DANA la data: 10/16/2020 2:58am
Gen:F
Data nasterii:29.04.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 4 luni
Alte date:Grupa II - 12 ani
Intrebare:
Daca indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie anticipata partiala.
Multumesc.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: GicaH la data: 10/16/2020 3:30am
DANA :
Gen:F
Data nasterii:29.04.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 4 luni
Alte date:Grupa II - 12 ani
Intrebare:
Daca indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie anticipata partiala.
Multumesc.


După data nașterii aveți dreptul la pensie limita de varsta la împlinirea vârstei de
62 ani și 5 luni, începând cu data de 29 septembrie 2025 cu stagiul complet de cotizare de 33 ani și o luna. Pentru cei 12 ani de grupa a doua de munca primiți unstagiu suplimentar de 3 ani, totalizând astfel 35 ani si 4 luni.
Totodată primiți și o reducere a vârstei standard de pensionare la limita de vârstă de 4 ani, putând astfel ieși la pensie la limită de vârstă la 58 ani și 5 luni, adică în septembrie 2021.
În prezent aveți dreptul la pensie anticipata partiala cu un stagiu de cotizare mai mare de 33 ani și o luna. Penalizarea depinde de data depunerii dosarului de pensionare, a anilor întregi cu care s-a depășit stagiul complet de cotizare și a perioadei de anticipare pana la îndeplinirea condițiilor de pensionare la limita de varsta, în prezent fiind de 11 luni. Părerea mea este ca ar trebui, dacă puteți, sa mai lucrati pana la 1 septembrie 2021 pentru a iesi la pensie limita de varsta.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: GicaH la data: 10/16/2020 3:43am
GicaH :
DANA :
Gen:F
Data nasterii:29.04.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 4 luni
Alte date:Grupa II - 12 ani
Intrebare:
Daca indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie anticipata partiala.
Multumesc.


După data nașterii aveți dreptul la pensie limita de varsta la împlinirea vârstei de
62 ani și 5 luni, începând cu data de 29 septembrie 2025 cu stagiul complet de cotizare de 33 ani și o luna. Pentru cei 12 ani de grupa a doua de munca primiți unstagiu suplimentar de 3 ani, totalizând astfel 35 ani si 4 luni.
Totodată primiți și o reducere a vârstei standard de pensionare la limita de vârstă de 4 ani, putând astfel ieși la pensie la limită de vârstă la 58 ani și 5 luni, adică în septembrie 2021.
În prezent aveți dreptul la pensie anticipata partiala cu un stagiu de cotizare mai mare de 33 ani și o luna. Penalizarea depinde de data depunerii dosarului de pensionare, a anilor întregi cu care s-a depășit stagiul complet de cotizare și a perioadei de anticipare pana la îndeplinirea condițiilor de pensionare la limita de varsta, în prezent fiind de 11 luni. Părerea mea este ca ar trebui, dacă puteți, sa mai lucrati pana la 1 septembrie 2021 pentru a iesi la pensie limita de varsta.

Daca depuneti cererea în 29 noiembrie 2020, depășirea stagiului complet de cotizare este de peste 2 ani, anticiparea va fi de 10 luni, iar penalizarea de 4%.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: DANA la data: 10/16/2020 9:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca intre data depunerii dosarului, primirea deciziei de pensionare de la casa de pensii si data efectiva la care se transmite la casa de pensii incetarea contractului de munca trece o perioada de 45 zile (primire raspuns)+29 zile (termen incetare contract de munca), se reevalueaza decizia tinand cont de acesta perioada?
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: GicaH la data: 10/16/2020 11:12am
DANA :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca intre data depunerii dosarului, primirea deciziei de pensionare de la casa de pensii si data efectiva la care se transmite la casa de pensii incetarea contractului de munca trece o perioada de 45 zile (primire raspuns)+29 zile (termen incetare contract de munca), se reevalueaza decizia tinand cont de acesta perioada?


Nu exista un termen pentru încetarea activitatii, punerea în plata se face cu data încetării activității.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: GicaH la data: 10/16/2020 2:05pm
GicaH :
DANA :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca intre data depunerii dosarului, primirea deciziei de pensionare de la casa de pensii si data efectiva la care se transmite la casa de pensii incetarea contractului de munca trece o perioada de 45 zile (primire raspuns)+29 zile (termen incetare contract de munca), se reevalueaza decizia tinand cont de acesta perioada?


Nu exista un termen pentru încetarea activitatii, punerea în plata se face cu data încetării activității.

Veniturile încasate în perioada cuprinsa între data depunerii cererii de pensionare anticipata partial și data încetării activității, respectiv, depunerea dovezii de încetare a activității la CJP nu vă va intra în calcul la punctajul pensiei anticipate ci la ieșirea la pensie la limită de vârstă care se va face fără aplicarea indicelui de corectie.

Cred ca asta ați vrut sa spuneți și sa știți.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: Radu la data: 10/20/2020 4:22am
eu va sfatuiesc sa iesti ,sau sa depuneti dosarul anul acesta sa beneficiati de coeficientulk 1.41 ,
anul viitor sigur va fi mai mic si veti pierde !
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: DANA la data: 10/20/2020 7:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am depus deja.
Multumesc.
Re: PENSIE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 10/21/2020 1:46pm
Raspunsurile domnului Gica sunt corecte cu o singura exceptie aceea ca indicele de corectie in annul viitor nu va fi sigur mai mic ci foarte probabil va fi tot 1,41.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1