Subiect "Impozitare" Deschis de Biro la data: 10/16/2020 7:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Impozitare
Scris de: Biro la data: 10/16/2020 7:02pm
Gen:f
Data nasterii:17.09.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă rog sa-mi spuneti daca impozitul se aplica asupra valorii efective a pensiei anticipate, care este diminuată ca urmare a anticipării sau se aplica asupra valorii pensiei fără procentul de penalizare/diminuare; eu cred ca prima variantă este logica. Mă gândesc că nu
Se poate impozita decat pensia la care ai dreptul efectiv,până ajungi la limita de varsta. Nu stiu daca pe decizia de pensionare anticipata se va preciza si valoarea pensiei integrale, nediminuate, precum si valoarea pensiei rezultata prin diminuarea ca urmare a anticiparii.Din această nelămurire s-a născut și nelămurire mea.
Va multumesc mult și vă doresc sănătate și mult bine!
Re: Impozitare
Scris de: GicaH la data: 10/17/2020 11:29am
Biro :
Gen:f
Data nasterii:17.09.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă rog sa-mi spuneti daca impozitul se aplica asupra valorii efective a pensiei anticipate, care este diminuată ca urmare a anticipării sau se aplica asupra valorii pensiei fără procentul de penalizare/diminuare; eu cred ca prima variantă este logica. Mă gândesc că nu
Se poate impozita decat pensia la care ai dreptul efectiv,până ajungi la limita de varsta. Nu stiu daca pe decizia de pensionare anticipata se va preciza si valoarea pensiei integrale, nediminuate, precum si valoarea pensiei rezultata prin diminuarea ca urmare a anticiparii.Din această nelămurire s-a născut și nelămurire mea.
Va multumesc mult și vă doresc sănătate și mult bine!


Impozitarea se face la pensia efectiva, nu la cea pe care o veți ave la limită de vârstă.
În decizie veți avea scrisa valoarea pensiei integrale, fără impozitare.
Daca aveți pensie anticipata parțială, în decizie veți avea indicata pensia anticipata parțială, adică diminuată, diminuarea fiind valabila pana la îndeplinirea drepturilor pentru pensie la limita de vârstă.
Ar trebui sa faceți diferențierea între pensie anticipata, și pensie anticipata partiala, adică diminuata. La pensia anticipata nu aveți penalizare, doar ca eventualele drepturi pentru stagii asimilate(ca și la cea anticipata partial) , precum studii superioare, stagiu militar nu se vor lua în calcul decât la pensionare la limita de vârstă.
Impozitarea vă va fi indicata în cupoanele de pensie.
Re: Impozitare
Scris de: la pensie la data: 10/22/2020 3:02am
Evident, impozitarea se face la suma cuvenita, adica cea diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1