Subiect "concediu medical" Deschis de Mircea Grecu la data: 10/22/2020 5:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu medical
Scris de: Mircea Grecu la data: 10/22/2020 5:06am
Gen:m
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:479 luni
Alte date:
Intrebare:Concediu medical cum afecteaza punctajul? Se trece suma primita ca si saltiu?
Re: concediu medical
Scris de: GicaH la data: 10/23/2020 11:57am
Mircea Grecu :
Gen:m
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:479 luni
Alte date:
Intrebare:Concediu medical cum afecteaza punctajul? Se trece suma primita ca si saltiu?


Calculul punctajului pe perioada CM se face prin luarea în calcul a indemnizatiei de CM.
Re: concediu medical
Scris de: Biro la data: 10/23/2020 5:37pm
GicaH :
Mircea Grecu :
Gen:m
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:479 luni
Alte date:
Intrebare:Concediu medical cum afecteaza punctajul? Se trece suma primita ca si saltiu?


Calculul punctajului pe perioada CM se face prin luarea în calcul a indemnizatiei de CM.


As dori sa adaug că după 1.01.2005 se asimilează stagiului de cotizare ca perioade asimilate, doar concediile medicale datorate accidentelor și bolilor profesionale(art.49, alin (1), lit.e din Legea nr.263/2010
M-am documentat in lege pentru ca am întrebat pe acest site pentru mine, pentru un CM în 2008.
Re: concediu medical
Scris de: la pensie la data: 10/26/2020 9:45am
Raspunsurile domnilor Gica si Biro sunt corecte si se completeaza.
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) se asimileaza stagiului de cotizare, inainte de 01 ianuarie 2005, indiferent de boala iar dupa aceasta data numai daca sunt cauzate de accident de munca sau boala profesionala.
Pe perioada concediului medical, asimilat stagiului de cotizare, se ia in calculul punctajului pensiei sumele primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1