Subiect "PENSIE" Deschis de STATIE FLOAREA la data: 10/24/2020 3:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: STATIE FLOAREA la data: 10/24/2020 3:27am
Gen:F
Data nasterii:10.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:LUCREZ DI 11.09.1981 SI PANA IN PREZENT FARA INTREUPERE .AM LUCRAT IN GRUPA A DOUA DE MUNCA MENTIONATA SI IN CARNETUL DE MUNCA DE LA 01.12.1995 SI PANA IN 01.03.2001 CU SUTA LA SUTA SI LOCUIESC SI IN ORASUL IN CARE SE ARE IN VEDERE CEI 2 ANI DE REDUCERE PTR POLUARE
VA ROG SA MA AJUTAT SI SA-MI SPUNETI CAND POT SA IES LA PENSIE FARA PENALIZARE
MULTUMESC
Intrebare:
Re: PENSIE
Scris de: Nicolae la data: 10/24/2020 3:39pm
STATIE FLOAREA :
Gen:F
Data nasterii:10.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:LUCREZ DI 11.09.1981 SI PANA IN PREZENT FARA INTREUPERE .AM LUCRAT IN GRUPA A DOUA DE MUNCA MENTIONATA SI IN CARNETUL DE MUNCA DE LA 01.12.1995 SI PANA IN 01.03.2001 CU SUTA LA SUTA SI LOCUIESC SI IN ORASUL IN CARE SE ARE IN VEDERE CEI 2 ANI DE REDUCERE PTR POLUARE
VA ROG SA MA AJUTAT SI SA-MI SPUNETI CAND POT SA IES LA PENSIE FARA PENALIZARE
MULTUMESC
Intrebare:
Vârsta standard de pensionare 62 ani si 3 luni, pentru 5 ani întregi în gr. II se adauga la stagiu 1 an si 3 luni (3 luni penru un an intreg, 3x5=15 luni), astfel acesta e de 40 ani si 3 luni (pentru pensie anticipată vă lipsesc 6 luni), reducerea vârstei standard de pensionare, potrivit art. 55 al.(1) lit.a) L. 263/2010, pentru 5 ani împliniți constituie 1 an si 8 luni și 2 ani pentru traiul in localitate poluată, rezultând o vârstă de pensionare de 58 ani și 7 luni.
Re: PENSIE
Scris de: GicaH la data: 10/26/2020 4:58am
Nicolae :
STATIE FLOAREA :
Gen:F
Data nasterii:10.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:LUCREZ DI 11.09.1981 SI PANA IN PREZENT FARA INTREUPERE .AM LUCRAT IN GRUPA A DOUA DE MUNCA MENTIONATA SI IN CARNETUL DE MUNCA DE LA 01.12.1995 SI PANA IN 01.03.2001 CU SUTA LA SUTA SI LOCUIESC SI IN ORASUL IN CARE SE ARE IN VEDERE CEI 2 ANI DE REDUCERE PTR POLUARE
VA ROG SA MA AJUTAT SI SA-MI SPUNETI CAND POT SA IES LA PENSIE FARA PENALIZARE
MULTUMESC
Intrebare:
Vârsta standard de pensionare 62 ani si 3 luni, pentru 5 ani întregi în gr. II se adauga la stagiu 1 an si 3 luni (3 luni penru un an intreg, 3x5=15 luni), astfel acesta e de 40 ani si 3 luni (pentru pensie anticipată vă lipsesc 6 luni), reducerea vârstei standard de pensionare, potrivit art. 55 al.(1) lit.a) L. 263/2010, pentru 5 ani împliniți constituie 1 an si 8 luni și 2 ani pentru traiul in localitate poluată, rezultând o vârstă de pensionare de 58 ani și 7 luni.



Reducerile nu se cumulează, asa ca aveți de ales 2 ani pentru ca ati locuit 30 ani în zona poluata, sau 1 an și 8 luni pentru grupa a doua.
Deci, daca alegeți cei 2 ani, va puteți pensiona la 60 ani și 3 luni, adică după 10 octombrie 2022.

Tre sa înțelegeți ce spun legile, nu neapărat numerele lor și data emiterii....
Re: PENSIE
Scris de: GicaH la data: 10/26/2020 5:07am
GicaH :
Nicolae :
STATIE FLOAREA :
Gen:F
Data nasterii:10.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:LUCREZ DI 11.09.1981 SI PANA IN PREZENT FARA INTREUPERE .AM LUCRAT IN GRUPA A DOUA DE MUNCA MENTIONATA SI IN CARNETUL DE MUNCA DE LA 01.12.1995 SI PANA IN 01.03.2001 CU SUTA LA SUTA SI LOCUIESC SI IN ORASUL IN CARE SE ARE IN VEDERE CEI 2 ANI DE REDUCERE PTR POLUARE
VA ROG SA MA AJUTAT SI SA-MI SPUNETI CAND POT SA IES LA PENSIE FARA PENALIZARE
MULTUMESC
Intrebare:
Vârsta standard de pensionare 62 ani si 3 luni, pentru 5 ani întregi în gr. II se adauga la stagiu 1 an si 3 luni (3 luni penru un an intreg, 3x5=15 luni), astfel acesta e de 40 ani si 3 luni (pentru pensie anticipată vă lipsesc 6 luni), reducerea vârstei standard de pensionare, potrivit art. 55 al.(1) lit.a) L. 263/2010, pentru 5 ani împliniți constituie 1 an si 8 luni și 2 ani pentru traiul in localitate poluată, rezultând o vârstă de pensionare de 58 ani și 7 luni.



Reducerile nu se cumulează, asa ca aveți de ales 2 ani pentru ca ati locuit 30 ani în zona poluata, sau 1 an și 8 luni pentru grupa a doua.
Deci, daca alegeți cei 2 ani, va puteți pensiona la 60 ani și 3 luni, adică după 10 octombrie 2022.

Tre sa înțelegeți ce spun legile, nu neapărat numerele lor și data emiterii....

Puteți ieși la pensie anticipata nepenalizata când va veți completa stagiu de cotizare cu 6 luni, totalizând peste 40 ani și 9 luni, adică cu 8 ani mai mult decât stagiul complet de cotizare pentru pensie limita de varsta.
Re: PENSIE
Scris de: Nicolae la data: 10/26/2020 6:32am
GicaH :
GicaH :
Nicolae :
STATIE FLOAREA :
Gen:F
Data nasterii:10.07.1962
Stagiul de cotizare:39 ANI
Alte date:LUCREZ DI 11.09.1981 SI PANA IN PREZENT FARA INTREUPERE .AM LUCRAT IN GRUPA A DOUA DE MUNCA MENTIONATA SI IN CARNETUL DE MUNCA DE LA 01.12.1995 SI PANA IN 01.03.2001 CU SUTA LA SUTA SI LOCUIESC SI IN ORASUL IN CARE SE ARE IN VEDERE CEI 2 ANI DE REDUCERE PTR POLUARE
VA ROG SA MA AJUTAT SI SA-MI SPUNETI CAND POT SA IES LA PENSIE FARA PENALIZARE
MULTUMESC
Intrebare:
Vârsta standard de pensionare 62 ani si 3 luni, pentru 5 ani întregi în gr. II se adauga la stagiu 1 an si 3 luni (3 luni penru un an intreg, 3x5=15 luni), astfel acesta e de 40 ani si 3 luni (pentru pensie anticipată vă lipsesc 6 luni), reducerea vârstei standard de pensionare, potrivit art. 55 al.(1) lit.a) L. 263/2010, pentru 5 ani împliniți constituie 1 an si 8 luni și 2 ani pentru traiul in localitate poluată, rezultând o vârstă de pensionare de 58 ani și 7 luni.



Reducerile nu se cumulează, asa ca aveți de ales 2 ani pentru ca ati locuit 30 ani în zona poluata, sau 1 an și 8 luni pentru grupa a doua.
Deci, daca alegeți cei 2 ani, va puteți pensiona la 60 ani și 3 luni, adică după 10 octombrie 2022.

Tre sa înțelegeți ce spun legile, nu neapărat numerele lor și data emiterii....

Puteți ieși la pensie anticipata nepenalizata când va veți completa stagiu de cotizare cu 6 luni, totalizând peste 40 ani și 9 luni, adică cu 8 ani mai mult decât stagiul complet de cotizare pentru pensie limita de varsta.


Conform Art. 60 alin. (2) din L. 263/2010, <Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum şi cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.>
Concomitent amintesc ca, nu pot fi cumulate cu alte reduceri anume reducerea cu pana la 5 ani pentru pensie anticipata si anticipata partial (art.art. 63 si 66 din L. 263/2010)
Re: PENSIE
Scris de: Nicolae la data: 10/26/2020 6:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Asadar, dna STATIE FLOAREA, putei sa va pensionati la vârstă de 58 ani și 7 luni.
Re: PENSIE
Scris de: GicaH la data: 10/26/2020 7:18am
Nicolae :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Asadar, dna STATIE FLOAREA, putei sa va pensionati la vârstă de 58 ani și 7 luni

Stimata Doamna,

Domnul Nicolae va derutează citând reglementari vechi, cea cu zone poluate de anul acesta spune ca reducerea aceasta nu se cumulează cu alte reduceri.

Daca nu credeți, faceți dosarul, depuneti-l sa vedeți ce răspuns primiți. Dar mai înainte de toate ați putea trimite prin email la CJP întrebarea dumneavoastră.
Re: PENSIE
Scris de: Nicolae la data: 10/26/2020 1:54pm
GicaH :
Nicolae :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Asadar, dna STATIE FLOAREA, putei sa va pensionati la vârstă de 58 ani și 7 luni

Stimata Doamna,

Domnul Nicolae va derutează citând reglementari vechi, cea cu zone poluate de anul acesta spune ca reducerea aceasta nu se cumulează cu alte reduceri.

Daca nu credeți, faceți dosarul, depuneti-l sa vedeți ce răspuns primiți. Dar mai înainte de toate ați putea trimite prin email la CJP întrebarea dumneavoastră.


Aceasta e legea pentru reducere cu 2 ani:
LEGE nr. 201 din 10 septembrie 2020
pentru modificarea alin. (5) al art. 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 832 din 10 septembrie 2020
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ARTICOL UNIC
Alineatul (5) al articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și va avea următorul cuprins:
(5) Persoanele care au locuit cel puțin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă din cauza extracției, preparării și arderii cărbunelui sau a șisturilor bituminoase, a extracției și preparării minereurilor de uraniu, a extracției și prelucrării minereurilor feroase și neferoase cu conținut de praf sau de emisii de gaze cu efect de seră, de amoniac și derivate, de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, feldspat și siliciu ori de radiații din minereuri radioactive, hidrogen sulfurat, crom trivalent, crom hexavalent, cianuri, de pulberi metalice și/sau de cocs metalurgic, respectiv în localitățile Baia Mare, Călărași, Copșa Mică, Drobeta-Turnu Severin, Slatina, Târgu Mureș, Târnăveni, Turnu Măgurele, precum și în localitățile Aninoasa, Baia de Criș, Băița, Brad, Călan, Certej, Criscior, Deva, Ghelari, Hunedoara, Lupeni, Orăștie, Petrila, Petroșani, Șoimuș, Teliuc, Uricani, Vețel, Vulcan din județul Hunedoara, localitățile Abrud, Baia de Arieș, Lupșa, Roșia Montană și Zlatna din județul Alba, localitatea Slobozia din județul Ialomița, localitățile Iacobeni și Vatra Dornei din județul Suceava, localitățile Margina, Nădrag și Tomești din județul Timiș, localitățile Berbești și Râmnicu Vâlcea din județul Vâlcea, pe o rază de 8 km în jurul acestor localități, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4).
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (1) din Constituția României, republicată.
p. PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR,
FLORIN IORDACHE
p. PREȘEDINTELE SENATULUI,
ROBERT-MARIUS CAZANCIUC
București, 10 septembrie 2020.
Re: PENSIE
Scris de: Nicolae la data: 10/26/2020 2:37pm
Recunosc ca dreptul de a cumula aceste reduceri (2 ani + 1an si 8 luni) va fi dificil de obtinut din motivul ca este o norma a legii interpretabila, exact ca si in situatia data aici - http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/226957
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 10/28/2020 9:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 octombrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni. .
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 40 ani si 3 luni.
Grupa II de munca a fost asimilata cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea a varstei standard de pensionare cu 1 an si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 7 luni adica indata de 10 februarie 2023.
Pentru faptul ca ati avut domiciliul minim 30 ani in o localitate cu poluare remanenta aveti dreptul la pensie anticipata partiala, nediminuata cu o reducere de 2 ani fata de varsta standard de pensionare.
Cele doua reduceri ale varstei de pensionare nu se pot cumula deoarece in legea pensiilor se prevede ca ambele reduceri se fac fata de varsta standard de pensionare, in cazul dv de 62 ani si 3 luni.
Daca va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 9 luni aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie anticipata, nediminuata
Domnilor Gica si Nicolae va rugam sa evitati dialogurile dintre dv pentruca acestea fac un deserviciu celor care pun intrebari.
Daca considerati ca puteti raspunde la intrebarea pusa interveniti dar cu mai multa atentie si nu mai reveniti decat daca cel care a pus intrebarea va cere lamuriri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1