Subiect "pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3" Deschis de UG la data: 11/10/2020 1:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 11/10/2020 1:52pm
Gen:F
Data nasterii: 20.08.1968
Stagiul de cotizare:32 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:
in sept 2018 am fost pensionata gradul 3 de invaliditate, la momentul respectiv avand stagiu de cotizare de 30 de ani; la calcul pensie de invaliditate am primit indice corectie 1.15. Din sept 2018 mai lucrez cu program de 4 ore.
Daca in baza certificatului de handicap accentuat ma incadrez in art 58 din L263/2010 pentru pensie de limita de varsta, cand trebuie sa depun cererea? Trebuie sa astept ziua implinirii varstei de 53 de ani ca sa depun cererea de pensionare pentru limita de varsta (varsta o implinesc in 20.08.2021) sau pot sa o depun in orice zi din luna august 2021? Trebuie sa obtin o noua revizuire a pensiei de invaliditate gr 3 (termen tot august 2021!)? Daca depun cererea de pensie pentru limita de varsta in perioada 20-31.08.2021 voi beneficia de recalculare de la pensia de invaliditate gr 3 la pensie de limita de varsta inclusiv majorandu-se stagiul de cotizare cu perioada lucrata intre 09/2018/08/2021? In calculul punctajului se va lua in considerare atat valoarea pensiei de invaliditate cat si valoarea salariului obtinut in perioada ulterioara pensionarii de invaliditate gr 3? Ce indice de corectie se va aplica daca voi depune cererea pentru pensionare pentru limita de varsta in baza art 58 din Legea 263/2010 in perioada 20-31/08/2021? Multumesc.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 11/12/2020 4:17am
Dosarul de pensie pentru limita de varsta pentru pensionarea prin incadrarea in art 58 din legea pensiilor 263/2010 se poate depune incepand cu data de 20 august 2021 cand impliniti varsta de 53 ani. La acest dosar trebuie sa depuneti cererea si un certificat de handicap in care sa fie mentionat ca a fost emis in vederea pensionarii conform art 58 din legea pensiilor 263/2010.
Daca aveti termen de revizuire medicala tot in august 2021 trebuie sa mergeti la revizuirea medicala pentruca nu ati primit inca decizia de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
La trecerea la pensie pentru limita de varsta veti beneficia de recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a perioadei cat ati primit pensie de invaliditate (cu valoarea pensiei de invaliditate in loc de salariu), a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma si prin reducerea stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu la 23 ani si 4 luni.
La punctajul suplimentar obtinut prin introducerea in calcul a erioadei cat ati primit pensie de invaliditate si a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma nu se mai aplica indice de corectie deoarece acesta se aplica numai la iesirea initiala la pensie.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 11/12/2020 8:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru raspuns. Daca nu se mai actualizeaza calculul pensiei de invaliditate (cel din 092018) la indicele valabil pana la 1.09.2021, inseamna ca nu as avea niciun avantaj daca as depune cererea de pensionare pentru limita de varsta in baza art 58 din legea 263/2010 anterior datei de 1.09.2021. Adica pot sa fac cererea pentru pensionare limita de varsta cu art. 52 din Legea 127/2019 si ulterior datei de 1.09.2021, din considerentul ca tot nu se reactualizeaza coeficientul de corectie. Va rog sa-mi spuneti daca am dedus corect sau daca mi-a scapat ceva. Multumesc.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 11/12/2020 9:15am
Da v-a scapat ceva.
In prezent pensia dv de invaliditate a fost calculata impartind suma punctajelor anuale, realizate la data obtinerii acestei pensii, la stagiul complet de cotizare de 35 ani iar prin pensionarea conform art 58 din legea 263/2010 suma punctajelor anuale se va imparti la stagiul complet de cotizare redus de 23 ani si 4 luni, ceiace reprezinta o crestere a pensiei cu mai mult de 50 %. Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 nu veti pierde aceasta majorre ci veti mai obtine o noua majorare dar mai mica.
Deci opinia noastra este sa depuneti cererea de pensionare cu pensie pentru limita de varsta atunci cand aveti dreptul.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 11/13/2020 11:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult de tot, pentru raspunsul prompt si bine documentat.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: NAGY IOAN FELICIAN la data: 12/09/2020 2:01pm
la pensie :
Dosarul de pensie pentru limita de varsta pentru pensionarea prin incadrarea in art 58 din legea pensiilor 263/2010 se poate depune incepand cu data de 20 august 2021 cand impliniti varsta de 53 ani. La acest dosar trebuie sa depuneti cererea si un certificat de handicap in care sa fie mentionat ca a fost emis in vederea pensionarii conform art 58 din legea pensiilor 263/2010.
Daca aveti termen de revizuire medicala tot in august 2021 trebuie sa mergeti la revizuirea medicala pentruca nu ati primit inca decizia de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
La trecerea la pensie pentru limita de varsta veti beneficia de recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a perioadei cat ati primit pensie de invaliditate (cu valoarea pensiei de invaliditate in loc de salariu), a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma si prin reducerea stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu la 23 ani si 4 luni.
La punctajul suplimentar obtinut prin introducerea in calcul a erioadei cat ati primit pensie de invaliditate si a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma nu se mai aplica indice de corectie deoarece acesta se aplica numai la iesirea initiala la pensie.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 12/10/2020 3:03am
Pentru domnul Nagy
Daca aveti o intrebare reveniti si formulati-o.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 03/01/2021 11:51am
Gen:F
Data nasterii:20.08.1968
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare: Sunt bolnava de multi ani, insa abia in anul 2018 am fost pensionata gradul 3 si in 2020 am dobandit certificat de handicap accentuat.
In ce conditii pot sa ies la pensie pentru limita de varsta in baza art 58 din legea 263?
Ce inseamna "realizarea stagiului de cotizare in conditii de handicap si cum se calculeaza data dobandirii handicapului?
Trebue sa fi avut certificat de handicap, inca de la data de debut a bolii (pe care o am din 1996) ca sa ma pot pensiona in baza art 58 din legea 2010 sau pot dovedi data dobandirii handicapului cu un document medical ?
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 03/01/2021 1:40pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 20 august 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani, si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti stagiul complet de cotizre de 35 ani.
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani conform art 58 litera b) trebuie sa aveti lucrat un stagiu de minim 23 ani si 4 luni in stare de handicap si deci trebuie sa posedati un certificat de handicap din care sa rezulte ca dupa dobandirea handicapului ati mai lucrat 23 ani si 4 luni.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 09/09/2021 12:15pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Fata de raspunsul din 2/3/2021 pe care mi l-ati dat, ce schimbari a adus OUG 94publicata in MO830/31.08.2021?
Mai pot obtine certiificat de handicap accentuat pentru aplicarea art 58 pe baza unui document medical (care atesta ca avem boala inca de acum 25 de ani?) sau modificarea (introducerea, "...in conditii de handicap accentuat")se interpreteaza in sensul in care stagiul de cotizare in conditii de handicap trebuie dovedit prin certificat de handicap obtinut acum 25 de ani, caz in care nu mai am nicio sansa la reducerea varstei de pensionare pentru ca nu am obtinut certificatul de handicap accentuat cu 25 de ani in urma, cand mi-a aparut boala? Multumesc.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 09/10/2021 3:08am
Raspunsuldat de noi anterior, in martie 2021, nu se schimba dupa intrarea in vigoare a modificarilor aduse legii pensiilor de catre OUG 94/2021 deoarece :
-Inainte de octombrie 2018 in art 58 al legii pensiilor era prevazut ca beneficiaza de reducerea varstei de pensionare numai persoanele cu handicap care au dobandit starea de handicap inainte de prima angajare
- In octombrie 2018 Curtea Constitutionala a Romaniei prin decizia 632/2018 a stabilit ca aceasta prevedere este neconstitutionala. In urma acestei decizii Casa de pensii trebuia sa modifice prevederile art 58 din legea pensiilor conform acestei decizii.
- Deoarece Casa de pensii nu a facut aceasta modificare prevederea ca beneficiaza de reducerea varstei de pensionare numai persoanele cu handicap care au dobandit starea de handicap inainte de prima angajare a fost anulata incepand cu ianuarie 2019.
- Modificarea adusa de OUG 94/2021 legii pensiilor este cea care trebuia facuta la sfarsitul anului 2018 iar raspunsul dat de noi in martie 2021 a tinut cont de aceasta modificare.
Pentru a beneneficia de prevederile de la art 58 din legea pensiilor 263/2010 trebuie sa depuneti un certificat de handicap emis acum, in care sa fie mentionata data dobandirii handicapului si in care sa fie mentiunea ca a fost eliberat in vederea aplicarii prevederile acestui articol, din legea pensiilor. Deasemeni trebuie sa rezulte ca dupa data dobandirii starii de handicap accentuat ati realizat stagiul de cotizare de minim 23 ani si 4 luni.
Nu putem aprecia daca medicii din comisia de stabilirea a starii de handicap vor considera data de aparitie a bolii ca data de dobandire a starii de handicap.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 09/10/2021 4:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 02/18/2023 6:32am
Gen:
Data nasterii: aug 1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Ma aflu in urmatoarea situatie: am primit certificat de handicap accentuat pe care este inscrisa data de iulie 2010 ca data ivirii handicapului si se mentioneaza pe certificat art 58.
La data deciziei de pensie invaliditate gr III aveam un stagiu de cotizare de 30 ani si a fost emisa cu 4.09.2018. De atunci am CIM cu program de 4 ore.

Va rog sa-mi spuneti parerea dvs. in legatura cu urmatoarele 2 intrebari:

1. Ma pot pensiona cu art 58 - reducerea varstei de pensionare?

2. In caz contrar, credeti ca exista posibilitatea sa mi se recalculeze pensia de invaliditate gr. III in baza art 76 (modificat prin OUG 94/2021) in baza certificatului de handicap accentuat obtinut pentru aplicarea art 58, in care este mentionata data ivirii handicapului iulie 2010, adica anterior datei deciziei initiale de invaliditate? Ce demers/tip de cerere considerati ca as putea face in acest caz? Daca as face aceasta cerere de recalculare exista vreun risc sa mi se anuleze pensia aflata in plata?

Multumesc.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 02/20/2023 7:25am
Nu va puteti pensiona conform art 58 litera b) din legea pensiilor 263/2010 deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti lucrat in stare de handicap accentuat o perioada de 23 ani si 4 luni iar dv daca vi se ia in calculperioada lucrata dupa dobandirea handicapului nu realizati acest stagiu.
2. In ceiace priveste recalcularea pensiei de invaliditate prin acordarea stagiului de cotizare potential calculat conform modificarile aduse de OUG 94/2021 regretam ca nu va putem da un raspuns cert. Aceasta prevedere este interpretabila si nu cunoastem cum o interpreteaza functionarii casei de pensii.
Va sugeram sa va adresati direct la ghiseul Casei de pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1