Subiect "pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3" Deschis de UG la data: 11/10/2020 6:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: UG la data: 11/10/2020 6:52pm
Gen:F
Data nasterii: 20.08.1968
Stagiul de cotizare:32 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:
in sept 2018 am fost pensionata gradul 3 de invaliditate, la momentul respectiv avand stagiu de cotizare de 30 de ani; la calcul pensie de invaliditate am primit indice corectie 1.15. Din sept 2018 mai lucrez cu program de 4 ore.
Daca in baza certificatului de handicap accentuat ma incadrez in art 58 din L263/2010 pentru pensie de limita de varsta, cand trebuie sa depun cererea? Trebuie sa astept ziua implinirii varstei de 53 de ani ca sa depun cererea de pensionare pentru limita de varsta (varsta o implinesc in 20.08.2021) sau pot sa o depun in orice zi din luna august 2021? Trebuie sa obtin o noua revizuire a pensiei de invaliditate gr 3 (termen tot august 2021!)? Daca depun cererea de pensie pentru limita de varsta in perioada 20-31.08.2021 voi beneficia de recalculare de la pensia de invaliditate gr 3 la pensie de limita de varsta inclusiv majorandu-se stagiul de cotizare cu perioada lucrata intre 09/2018/08/2021? In calculul punctajului se va lua in considerare atat valoarea pensiei de invaliditate cat si valoarea salariului obtinut in perioada ulterioara pensionarii de invaliditate gr 3? Ce indice de corectie se va aplica daca voi depune cererea pentru pensionare pentru limita de varsta in baza art 58 din Legea 263/2010 in perioada 20-31/08/2021? Multumesc.
Re: pensie limita de varsta dupa pensie invaliditate gradul 3
Scris de: la pensie la data: 11/12/2020 9:17am
Dosarul de pensie pentru limita de varsta pentru pensionarea prin incadrarea in art 58 din legea pensiilor 263/2010 se poate depune incepand cu data de 20 august 2021 cand impliniti varsta de 53 ani. La acest dosar trebuie sa depuneti cererea si un certificat de handicap in care sa fie mentionat ca a fost emis in vederea pensionarii conform art 58 din legea pensiilor 263/2010.
Daca aveti termen de revizuire medicala tot in august 2021 trebuie sa mergeti la revizuirea medicala pentruca nu ati primit inca decizia de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
La trecerea la pensie pentru limita de varsta veti beneficia de recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a perioadei cat ati primit pensie de invaliditate (cu valoarea pensiei de invaliditate in loc de salariu), a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma si prin reducerea stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu la 23 ani si 4 luni.
La punctajul suplimentar obtinut prin introducerea in calcul a erioadei cat ati primit pensie de invaliditate si a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma nu se mai aplica indice de corectie deoarece acesta se aplica numai la iesirea initiala la pensie.
Scris de: UG la data: 11/12/2020 1:26pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult pentru raspuns. Daca nu se mai actualizeaza calculul pensiei de invaliditate (cel din 092018) la indicele valabil pana la 1.09.2021, inseamna ca nu as avea niciun avantaj daca as depune cererea de pensionare pentru limita de varsta in baza art 58 din legea 263/2010 anterior datei de 1.09.2021. Adica pot sa fac cererea pentru pensionare limita de varsta cu art. 52 din Legea 127/2019 si ulterior datei de 1.09.2021, din considerentul ca tot nu se reactualizeaza coeficientul de corectie. Va rog sa-mi spuneti daca am dedus corect sau daca mi-a scapat ceva. Multumesc.
Scris de: la pensie la data: 11/12/2020 2:15pm
Da v-a scapat ceva.
In prezent pensia dv de invaliditate a fost calculata impartind suma punctajelor anuale, realizate la data obtinerii acestei pensii, la stagiul complet de cotizare de 35 ani iar prin pensionarea conform art 58 din legea 263/2010 suma punctajelor anuale se va imparti la stagiul complet de cotizare redus de 23 ani si 4 luni, ceiace reprezinta o crestere a pensiei cu mai mult de 50 %. Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 nu veti pierde aceasta majorre ci veti mai obtine o noua majorare dar mai mica.
Deci opinia noastra este sa depuneti cererea de pensionare cu pensie pentru limita de varsta atunci cand aveti dreptul.
Scris de: UG la data: 11/13/2020 4:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult de tot, pentru raspunsul prompt si bine documentat.
Scris de: NAGY IOAN FELICIAN la data: 12/09/2020 7:01pm
la pensie :
Dosarul de pensie pentru limita de varsta pentru pensionarea prin incadrarea in art 58 din legea pensiilor 263/2010 se poate depune incepand cu data de 20 august 2021 cand impliniti varsta de 53 ani. La acest dosar trebuie sa depuneti cererea si un certificat de handicap in care sa fie mentionat ca a fost emis in vederea pensionarii conform art 58 din legea pensiilor 263/2010.
Daca aveti termen de revizuire medicala tot in august 2021 trebuie sa mergeti la revizuirea medicala pentruca nu ati primit inca decizia de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
La trecerea la pensie pentru limita de varsta veti beneficia de recalcularea pensiei prin introducerea in calcul a perioadei cat ati primit pensie de invaliditate (cu valoarea pensiei de invaliditate in loc de salariu), a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma si prin reducerea stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu la 23 ani si 4 luni.
La punctajul suplimentar obtinut prin introducerea in calcul a erioadei cat ati primit pensie de invaliditate si a sumelor castigate pe perioada lucrata cu jumatate de norma nu se mai aplica indice de corectie deoarece acesta se aplica numai la iesirea initiala la pensie.
Scris de: la pensie la data: 12/10/2020 8:03am
Pentru domnul Nagy
Daca aveti o intrebare reveniti si formulati-o.
Scris de: UG la data: 03/01/2021 4:51pm
Gen:F
Data nasterii:20.08.1968
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare: Sunt bolnava de multi ani, insa abia in anul 2018 am fost pensionata gradul 3 si in 2020 am dobandit certificat de handicap accentuat.
In ce conditii pot sa ies la pensie pentru limita de varsta in baza art 58 din legea 263?
Ce inseamna "realizarea stagiului de cotizare in conditii de handicap si cum se calculeaza data dobandirii handicapului?
Trebue sa fi avut certificat de handicap, inca de la data de debut a bolii (pe care o am din 1996) ca sa ma pot pensiona in baza art 58 din legea 2010 sau pot dovedi data dobandirii handicapului cu un document medical ?
Scris de: la pensie la data: 03/01/2021 6:40pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 20 august 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani, si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti stagiul complet de cotizre de 35 ani.
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani conform art 58 litera b) trebuie sa aveti lucrat un stagiu de minim 23 ani si 4 luni in stare de handicap si deci trebuie sa posedati un certificat de handicap din care sa rezulte ca dupa dobandirea handicapului ati mai lucrat 23 ani si 4 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1