Subiect "pensie anticipata" Deschis de gabriela la data: 11/17/2020 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: gabriela la data: 11/17/2020 9:02am
Gen:f
Data nasterii:14.01.1961
Stagiul de cotizare: 36 ani , fara 2 luni datorate CM in 2019 si perioadelor de somaj tehnic/suspendare (30 zile ) dupa 2000
Alte date:
Intrebare:buna ziua ,As vrea sa stiu daca ma avantajeaza calculul pensiei cf noii legi a pensiilor preconizata a intra in vigoare la 1 sept 2021 .Multumesc anticipat
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/18/2020 3:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul complet de cotizare de 32.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Avantajul dv daca asteptati sa va pensionati dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 127/2019 este acela ca numarul de luni de anticipare este mai mic si implicit scade diminuarea.
Modul de calcul al valorii pensiilor conform prevederilor noii legi a pensiilor este mai avantajos pentru majoritatea pensionarilor dar de acest avantaj beneficiati dv si daca va pensionati inainte de intrarea in vigoare a acesteea deoarece atunci vor fi recalculate toate pensiile acordate anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1