Subiect "posibilitate recalculare pensie" Deschis de Lajos Nagy la data: 11/17/2020 11:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
posibilitate recalculare pensie
Scris de: Lajos Nagy la data: 11/17/2020 11:15am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara

as dorii sa ma pensionez anticipat anul acesta , mentionez ca indeplinesc conditiile pentru pensionare anticipata, sunt angajat din anul 1977, dar pentru perioada 1990 - 2001 nu am reusit sa obtin adeverinta pentru veniturile realizate suplimentar intrebarea mea este daca exista posibilitatea recalcularii pensiei in situatia in care depun aceasta adeverinta dupa emiterea deciziei.
aceasta adeverinta imi poate fi eliberata in 5-6 luni

multumesc anticipat
Re: posibilitate recalculare pensie
Scris de: GicaH la data: 11/17/2020 11:55am
Lajos Nagy :
Gen:M
Data nasterii:26.09.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara

as dorii sa ma pensionez anticipat anul acesta , mentionez ca indeplinesc conditiile pentru pensionare anticipata, sunt angajat din anul 1977, dar pentru perioada 1990 - 2001 nu am reusit sa obtin adeverinta pentru veniturile realizate suplimentar intrebarea mea este daca exista posibilitatea recalcularii pensiei in situatia in care depun aceasta adeverinta dupa emiterea deciziei.
aceasta adeverinta imi poate fi eliberata in 5-6 luni

multumesc anticipat


Da puteți depune actele când le obțineți, se recalculeaza pensia, dar calculul punctajelor pentru aceasta perioada se face fără indice de corectie.
Re: posibilitate recalculare pensie
Scris de: Carp Mircea la data: 11/18/2020 2:28am
Chiar daca ati avea adeverinta aceste venituri suplumentare nu vor fi luate in calcul decat prin hotarare judecatoreasca definitiva.
In calcul vor intra doar sporurile cu caracter permanent.
Re: posibilitate recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 11/18/2020 3:38am
La calculul pensiei conform actualei legi a pensiilor 263/2010 este necesara o adeverinta eliberata de angajator cu sporurile cu caracter permanent de care ati beneficiat inainte de aprilie 2001 cum ar fi : spor de vechime intre aprilie 1992 si data cand a fost inclus in salariul inscris in carnetul de munca, spor conditii de munca, de fidelitate, pentru ore de noapte etc.
Adeverinta cu salariile brute castigate inainte de aprilie 2001 sunt necesare la recalcularea pensiilor conform noii legi a pensiilor 127/2019, insa trebuie sa aveti in vedere ca daca nu depuneti o astfel de adeverinta, cu salariile brute, punctajul realizat inainte de aprilie 2001 se majoreaza din oficiu cu 10 %. Deci ar trebui sa optati pentru varianta avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1