Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Lazar Mircea la data: 11/18/2020 8:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Lazar Mircea la data: 11/18/2020 8:13am
Gen:M
Data nasterii:19,08,1967
Stagiul de cotizare:29,2 luni
Alte date:11,5 Luni - Militar Ofiter; 1,6 luni Militar in termen; + 3,8 luni Grupa speciala(I); 11 luni somaj; 11,6 luni munca obisnuita
Intrebare: Va rog sa mi spuneti la ce varsta ma pensionez. Atat pensia militara cat si cea civila. Multumesc Frumos
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/18/2020 9:43am
Datele sunt neclare deoarece nu este clara vechimea in sistemul militar de pensii si stagiul de cotizare in sistemul public de pensii. Nu mai folositi perioadele calendaristice cu virgula ci precizati atatia ani si atatea luni. Am luat in calcul vechimea totala (militar si civil) de 29 ani si 2 luni si vechimea ca ofiter de 11 ani si 5 luni
Totusi asa cum ati prezentat datele rezulta urmatoarele drepturi la pensie :
In sistemul militar de pensii conform legii pensiilor 223/2015 aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni adica in data de 19 iunie 2026.
In sistemul public de pensii conform legii pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani adica in data de 19 august 2032.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Lazar Mircea la data: 11/19/2020 4:21am
Gen:M
Data nasterii:19.08.1967
Stagiul de cotizare:29 ani si 2 luni
Alte date: Sincer nu inteleg.
Va retransmit coerent datele:

Activitate efectiva in sistemul Apararii Nationale domeniul Infanterie.

11 ani si 5 luni ofiter militar; (Banuiesc grupa 1 speciala)
1 an si 6 luni (stagiul militar);

Activitate civila: 16 ani si 3 luni:

3 ani si 6 luni (grupa 1 speciala)
11 ani si 8 luni munca in conditii normale (Tesa)
11 luni - somaj

Grupele speciale nu au nici o incadrare (valoare)?
Asadar va rog din suflet sa mi transmiteti unde primesc deducerile pentru grupe.

In sistemul militar conform varstei mele la 19.08.1967
am dreptul la limita de varsta in sistemul militar sa ies la pensie la 58 de ani si 10 luni. Fara deducere grupa de munca.

Tot la fel in sistemul civil am dreptul sa ies la pensie la limita de varsta de 65 de ani fara deducere grupa de munca.

Va rog mult sa mi mai explicati o data ca sunt in vrie.

Unde mi se deduc cei 15 ani de grupa 1 speciala????, si cand pot iesi efectiv la pensie?
Atat militar cat si civil, caci sincer nu mai inteleg.
Din documentetie si legislatie mie imi iese cu totul altceva.


Multumesc frumos mult de tot.Apreciez sincer cea ce faceti.










Intrebare:
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/19/2020 8:18am
Va rugam sa mai precizati daca in prezent lucrati in sectorul militar si perioada in care ati lucrat in grupa de munca in sectorul civil.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Lazar Mircea la data: 11/19/2020 8:58am
Gen:M
Data nasterii:19.08.1967
Stagiul de cotizare:
Alte date:Raspuns la intrebarea dv.
Intrebare:

Am activat in sectorul militar astfel:

25.05.1987 - 07.12 1988 ; Militar in termen (1 an 6 luni si 18 zile)

01.09.1991 - 01.02.2003 ; (11 ani si 5 luni)
-Angajat in Ministerul Apararii Nationale la unitatea militara "Misiuni de mentinere a pacii" arma Infanterie.

-- Deci in data de 01.02.2003 am incetat activitatea din cadrul Ministerului Apararii Nationale.
(11 ani si 5 luni - grupa 1 speciala)

In sectorul Civil:
17.05.1986 - 24.07.1986 ; Grupa 1 speciala (2 luni si 6 zile)

25.07.1986 - 25.05.1987 ; Grupa 1 Speciala (10 luni)
----dupa cum se vede mai sus perioada:
25.05.1987 -07.12.1988 am efectuat stagiul militar.

22.12.1988 - 01.09.1991 ; Grupa 1 Speciala ( 2 ani 8 luni si 9 zile)

Total Grupa 1 sistem civil = 3 ani 7 luni si 15 zile

Din 2003 munca obisnuita, binenteles norma intreaga.
Asadar restul pana la 29 de ani si 2 luni total activitate (conform carte munca extras Casa de pensii si Revisal) am activat sistem normal munca obisnuita tip TESA
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/20/2020 7:40am
In urma ultimilor precizari va comunicam drepturile dv de pensionare.
In sistemul militar de pensii
Conform legii pensiilor 223/2015 art 19 aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni adica in data de 19 iunie 2026.
Pentru aceasta pensie trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti varsta standard de pensionare din sectorul militar de pensii de 58 de ani si 10 lun.
- Sa aveti vechimea in serviciu in sectorul militar de minim 10 ani
In cazul dv vechimea in serviciu este de 16 ani si 11 luni compus din stagiul lucrat efectiv de 11 ani si 5 luni si 5ani si 6 luni vechime suplimentara pentru stagiul lucrat in grupa de munca, daca vi se acorda grupa de munca.
Perioada stagiului militar poate fi valorificata ca vechime in sectorul militar de pensii sau in sectorul public de pensii. Nu va putem preciza care varianta este mai avantajoasa deoarece nu cunoastem cum influenteaza aceasta vechime pensia in sistemul militar
Acest articol 19 din legea 223/2015 este singurul articol pentru cei care la data trecerii in rezerva nu au beneficiat de pensie de serviciu din sectorul militar de pensii.
La pensionarea cu acest articol a militarilor aflati in rezerva nu se acorda reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca din sectorul militar.
In sistemul public de pensii
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca in data de 19 august 2032.
si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Reducerea varstei de pensionare se calculeaza numai pentru stagiul lucrat in grupa de munca in sectorul public
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in grupa I de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acestea se acorda numai pentru stagii de cotizare de minim 5 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 6 liuni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in data de 19 februarie 2031 daca pana atunci mai lucrati si va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si 10 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani luand in calcul perioadele lucrate in sectoarele militar si civil si stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele stagiului militar si de somaj.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Lazar Mircea la data: 12/07/2020 8:16am
Gen:MASCULUIN
Data nasterii:19.08.1967
Stagiul de cotizare:11 ani si 5 luni in sistemul militar. 1 an si 6 luni militar in termen.
Alte date:
Intrebare:Referitor la raspunsul. dv. privind domeniul militar va rog mult sa mi dati un raspuns.

Art 19

Militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special, care la data trecerii în rezervă ori a încetării raporturilor de serviciu nu îndeplinesc condițiile de acordare a unei pensii de serviciu, dar au o vechime în serviciu de cel puțin 10 ani, beneficiază de pensie de serviciu la împlinirea vârstei standard de pensionare pentru limită de vârstă prevăzută de prezenta lege, pentru numărul anilor de vechime în serviciu, stabiliți în condițiile art. 3 lit. e), la care se adaugă sporurile acordate conform art. 24.


Dv spuneti ca nu beneficiez de deducere de varsta. Aici vad ca scrie ca am dreptul la sporurile art 24 care spune astfel:

Art. 24
La stabilirea pensiei se ia în calcul, pentru fiecare an lucrat efectiv, în condițiile stabilite de Hotărârea Guvernului nr. 1.294/2001, cu modificările ulterioare, și de Hotărârea Guvernului nr. 1.822/2004, cu modificările ulterioare, astfel:

a) 1 an și 3 luni, în cazul celor care și-au desfășurat activitatea în condiții deosebite;
b) 1 an și 6 luni, în cazul celor care și-au desfășurat activitatea în condiții speciale;

c) 2 ani, în cazul celor care și-au desfășurat activitatea în alte condiții.

Deci va rog sa mi raspundeti beneficiez sau nu de grupel speciale si alte conditii (misiuni Bosnia, Afganistan, Angola...etc)??????


In cazul in care dv spuneti ca nu beneficiez de reducerea la varsta de pensionare, conform codului muncii, cine mi deduce cei 5 ani si 6 luni, conditii speciale - plus ca mai am si alti 2 ani si 9 luni alte conditii???
Multumesc anticipat.
P.S.(nu vorbesc de anii din domeniul civil)
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/08/2020 8:41am
Site-ul nostru se ocupa cu legislatia pensiilor din sectorul public de pensii (civil) si la rugamintea celor care viziteaza site-ul raspundem si celor care au lucrat in sectorul militar, asa cum am facut si in cazul dv, avand in vedere legislaia pensiilor militare atat cat este publica. Daca interpretarea noastra nu corespunde cu asteptarile dv nu trebuie sa o considerati ca lipsa de respect pentru activitatea deosebita pe care ati desfasurat-o.
In cazul concret al dv consideram ca interpretarea noastra este corecta adica :
- Conform art 19 din legea 223/2015 militarii, politistii si functionarii publici cu statut special, care la data trecerii in rezerva ori a incetarii raporturilor de serviciu nu indeplinesc conditiile de acordarea unei pensii de serviciu, dar au o vechime de cel putin 10 ani, beneficiaza de pensie de serviciu la implinirea varstei standard de pensionare pentru limita de varsta prevazuta de prezenta lege (in cazul dv de 58 de ani si 10 luni.)
La art 24 se mentioneaza ca beneficiati de sporurile de vechime pentru stagiile lucrate in grupa de munca si daca cititi cu atentie in raspunsul nostru anterior am tinut cont de acest spor de vechime pe care l-am numit vechime suplimentara pentru stagiul lucrat in grupa de munca . Noi am luat in calcul ca ati lucrat in grupa de munca conditii speciale pentruca nu cunoastem precis grupa dv de munca pe care dv trebuie sa o precizati.
Reducerea varstei dse pensionare pentru vechimea in grupele de munca nu se acorda prin art 24 din legea 223/2015 ci prin art 21 din aceasta lege si se poate beneficia de ea numai la trecerea in rezerva.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1