Subiect "stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma" Deschis de Monica la data: 11/18/2020 10:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: Monica la data: 11/18/2020 10:45pm
Gen: F
Data nasterii: 1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va rog frumos sa clarificati daca este posibil: Cum se calculeaza stagiul de cotizare in aceasta situatie:
1983(sept.)-1985 (oct.) studenta la cursuri de zi (universitate). Am trecut la cursuri fara frecventa de la 1 noiembrie 1985, si am lucrat cu jumatate de norma de la 1 noiembrie 1985, 1986 si 1987. care este stagiul de cotizare pt aceasta perioada.
Va multumesc
Re: stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: Monica la data: 11/18/2020 10:47pm
Gen:
Data nasterii: 1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

adaugare: am absolvit facultatea la cursuri fara frecventa.
Re: stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: Nicolae la data: 11/19/2020 3:19am
Monica :
Gen:
Data nasterii: 1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

adaugare: am absolvit facultatea la cursuri fara frecventa.

Cursurile universitare de zi reprezinta stagiu necontributiv asimilat stagiului de cotizare si se valorifica pentru pensie limita de varsta. Perioada lucrata cu jumatate de norma (1.11.1985 - 1987, 2 ani si 2 luni) se va considera ca stagiu de cotizare 1 an si 1 l.
Re: stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: la pensie la data: 11/19/2020 3:38am
Perioada cursurilor universitare nu se asimileaza cu stagiu de cotizare deoarece nu le-ati absolvit la zi.
Perioada lucrata cu jumatate de norma, in perioada mentionata de dv, se ia in calcul ca stagiu de cotizare la jumatatea perioadei (pe care nu ati precizat-o clar).
Re: stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: Monica la data: 11/19/2020 8:43am
Gen: F
Data nasterii: 1964
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pt raspuns. Am crezut ca este posibil sa se considere perioada efectiv lucrata ca stagiu (2 ani si 2 luni) bazat pe informatii gasite pe alte website-uri, ca de exemplu "stagiul de cotizare este reprezentat de perioada de timp pentru care au fost datorate contributii de asigurari sociale pentru pensie", etc. Este posibil ca in noile prevederi (2021 etc.) sa se recunoasca intreaga perioada lucrata cu jumatate de norma ca perioada de stagiu?
Re: stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: la pensie la data: 11/20/2020 7:56am
Noua lege a pensiilor 127/2019 nu modifica modul de calcul al stagiului de cotizare din perioadele anterioare datei de intrare in vigoare a acesteea.
Re: stagiu de cotizare-perioada lucrata cu jumatate de norma
Scris de: Monica la data: 11/20/2020 12:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1